• انتشار: 6 نوامبر 2019
  • ساعت: 23:52
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39316
پرینت
خانه صلح افغانستان:

تشکیل حکومت موقت نگران کننده است

اعضای خانۀ صلح افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل از عدم هماهنگی و سردرگمی در پیش‌برد روند صلح و انتخابات انتقاد کردند.

آنان گفتند تأخیر در اعلام نتایج انتخابات و تلاش‌های برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح و ایجاد حکومت موقت نگرانی‌هایی را به میان آورده است.

نعیم ایوب‌زاده، یکی از اعضای این نهاد می‌گوید، تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات و مخالفت‌های به وجود آمده در روند انتخابات نشان می‌دهد که این مسایل به گونۀ عمدی ایجاد می‌شود تا به روند گفت‌وگوهای صلح اولویت داده شده و زمینه برای ایجاد حکومت موقت فراهم شود.

وی افزود کمیسیون‌های انتخاباتی باید بدون این که تحت فشار کدام گروهی قرار گیرند، نتیجۀ انتخابات را به طور شفاف اعلام کنند.

نگینه یاری، عضو دیگر نهاد خانۀ صلح افغانستان از چگونه‌گی حضور زنان در روند صلح ابراز نگرانی کرد و گفت چگونه‌گی حضور زنان در روند صلح هنوز مشخص نیست.

به گفتۀ بانو یاری، حضور زنان در این‌ دور نباید مانند دور گذشته براساس رابطه باشد و این‌ بار باید به زنانی فرصت حضور داده شود.

سیما سمر، وزیر دولت در امور حقوق بشر نیز در یک نشست جداگانه که در باره صلح برگزار شده بود گفت طرحی که در مورد صلح ایجاد می‌شود باید قابل تطبیق باشد در غیر آن این طرح نتیجۀ مثبت نخواهد داشت.

به گفتۀ بانو سمر، مالکیت صلح باید به رهبری شهروندان افغانستان باشد و در طرح صلح روابط افغانستان با جامعۀ جهانی نیز گنجانیده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *