• انتشار: 26 سپتامبر 2018
  • ساعت: 20:38
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29463
پرینت
قطع نامه پابانی گفتگوی امنیتی منطقه ای

تروریسم نباید به هیچ دین، ملیت یا قومی منتسب شود

نشست گفتگوهای امنیتی منطقه ای تهران با صدور قطع نامه ای پایان یافت.

نشست گفتگوهای امنیتی منطقه ای تهران با صدور قطع نامه ای پایان یافت.
در قطع نامه پایانی نخستین نشست دبیران امنیت ملی کشورهای منطقه تصریح شد که تروریسم نباید به هیچ دین، ملیت یا قومی منتسب شود.
به گزارش رها، قطع نامه پایانی نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه شامل کشورهای ایران، افغانستان، روسیه و هند، تحت عنوان «گفتگوهای امنیتی منطقه ای» در یازده ماده صادر شد.
متن قطع نامه پایانی این نشست به شرح ذیل است:
مشاوران، دبیران و روسای هیأت های عالی شرکت کننده در نشست تهران:
۱. تأیید می کنند که تروریسم، مواد مخدر، جرائم سازمان یافته و مداخلات خارجی در منطقه، امنیت ملی کشورهای منطقه را با خطر مواجه ساخته و چشم انداز رشد، توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی این کشورها را با چالش مواجه نموده و صلح را در منطقه به خطر می اندازد.
۲. تأیید می کنند افراط گرایی خشونت طلب و رادیکالیسم از مهم ترین منابع برانگیزاننده تروریسم هستند و باید با این گونه دیدگاه ها و تفکرات در ابعاد مختلف مقابله شود.
۳. می پذیرند سیاست ها و اقداماتی که به حمایت یا تقویت افراطی گری و رادیکالیسم در منطقه منجر شود، تهدیدی برای امنیت منطقه تلقی می شود و شرکت کنندگان در نشست به همکاری برای مقابله با این سیاست ها و تلاش برای صلح پایدار در منطقه متعهد می باشند.
۴. تاکید می کنند تروریسم نمی تواند و نباید به هیچ دین، ملیت یا قومیتی منتسب شود.
۵. حمایت می کنند از اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در مقابله با تهدیدات تروریستی از جمله داعش”>داعش در سوریه.
۶. ابراز نگرانی می کنند از انتقال داعش”>داعش از منطقه ی شامات به افغانستان و آسیای میانه و تاکید می کنند بر ضرورت اقدام هماهنگ و همه جانبه در جلوگیری از انتقال گروههای تروریستی به آسیای میانه و افعانستان.
۷. حمایت می کنند از ایجاد صلح و ثبات و کمک به توسعه و بازسازی افغانستان و تشویق می کنند سایر کشورها را برای کمک به دولت افغانستان در فرآیند صلح با طالبان.
۸. تاکید می کنند بر ضرورت مقابله ی موثر با کشت، تولید و ترانزیت مواد مخدر به عنوان یکی از منابع تأمین مالی تروریسم.
۹. تاکید می کنند بر اهمیت تداوم ارتباطات در رشد و توسعه اقتصادی و تجاری و ایجاد مسیرهای امن ترانزیتی با استفاده از زیرساخت‌های موجود و نیز ایجاد زیرساخت‌های جدید و تصمیم می گیرند که این موضوع به عنوان یکی از اهداف همکاری ها در دستور کار قرار گیرد.
۱۰. تصمیم می گیرند این نشست را به طور سالانه و به صورت چرخشی در کشورهای عضو نشست تشکیل دهند.
۱۱. تصمیم می گیرند تا برای پیگیری توافقات انجام شده، دبیرخانه نشست، توافقات انجام شده را فعالانه پیگیری کند و گزارش کار خود را در پیگیری توافقات به نشست سالانه دبیران و مشاوران امنیت ملی ارائه کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *