• انتشار: ۲۰ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۱۱
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 29764
پرینت
دکتر عبدالله در جمع سران کشورهای عضو شانگهای

تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش افغانستان و منطقه است

افغانستان به عنوان کشوری که در خط اول این نبرد قراردارد، بیشترین دشواری و هزینه جنگ در برابر تروریزم و افراط‌گرایی را به دوش می‌کشد.

به گزارش رها، دکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه دولت وحدت ملی امروز جمعه ۲۰ میزان در هفدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان سخنرانی کرد و بر مبارزه مشترک کشورهای منطقه در برابر تروریزم تأکید کرد.

او گفت که تروریزم‌، افراط‌گرایی و حرکت‌هایی جدایی طلبانه یکی از عمده‌ترین چالش‌هایی است که افغانستان و منطقه با آن روبرو است.

وی افزود که افغانستان به عنوان کشوری که در خط اول این نبرد قراردارد، بیشترین دشواری و هزینه جنگ در برابر تروریزم و افراط‌گرایی را به دوش می‌کشد.

به گفتۀ او، وجود پناه‌گاه‌ها و شبکه‌های حمایتی که توسط قاچاق مواد مخدر تمویل می‌گردند به مثابه شاه‌رگ حیاتی برای بیش‌تر این گروه‌ها عمل می‌کنند.

عبدالله تأکید کرد: «همان‌طور که شما می‌دانید ما با تمام ملت‌هایی که در این قضیه دخیل اند به ویژه با پاکستان از نزدیک کار می‌کنیم تا زیرساختها و محل تنفس و رشد این جریان‌ها را- که زمینه‌ی کمک مالی، استخدام، تربیت فکری-ایدلوژیک،‌ آموزش، فراهم آوری نیروی انسانی و لوجستیک را برای آنان جهت بی‌ثبات سازی کل منطقه فراهم می‌سازند- از میان برداریم. تعداد تلفات و زخمی‌ها در افغانستان شاهد این قضیه اند.»

رئیس اجرائیه گفت که افغانستان از کشورهای منطقه می‌خواهد که در مبارزه با تروریزم مشترکاً همکاری کنند.

او خاطر نشان کرد: «ما همیشه از دوستان منطقه‌ای خود تقاضا و تأکید می‌نماییم که جنگ علیه تروریزم، افراط‌گرایی و جدایی طلبی نیازمند تلاش مشترک و همکاری و همآهنگی نزدیک میان ما است. در قدم نخست ما باید با تمام انواع تروریزم یک‌سان برخورد نماییم. نباید مرتکب اشتباه تفکیک میان تروریست‌ها به بد و خوب شویم.»

تلاش‌های صلح حکومت افغانستان

آقای عبدالله از تلاش‌های صلح دولت افغانستان نیز یادآوری کرد و گفت که کابل به تلاش‌هایش برای پیشبرد روند گفتگوهای صلح ادامه می‌دهد. و در عین زمان از تجاوز به حقوق و دستاوردهایی شهروندان خود دفاع و حمایت می‌کنیم.

او افزود: «حکومت وحدت ملی به تلاش‌های خود برای دست یافتن به صلح و آشتی به رهبری و مالکیت افغان‌ها ادامه می‌دهد. امسال ما طرح جامعی را برای مصالحه و آشتی ارائه کردیم که از سوی جامعه بین‌المللی نیز حمایت گردید.»

رئیس اجرائیه کشور گفت که حکومت افغانستان از هیچ‌نوع تلاش برای فراهم سازی زمینه‌های توسعه تجارت، ترانزیت، ارتباطات، سرمایه‌گذاری و انتقال انرژی برای مقابله با فقر، بیکاری و نزدیک سازی منطقه از راه طرح‌های اتصال منطقه‌ای دریغ نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *