• انتشار: 25 ژوئن 2017
  • ساعت: 22:14
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 21971
پرینت

ترامپ شاید از هند بخواهد به افغانستان سرباز اعزام کند

یک مقام آمریکایی گفته است که دونالد ترامپ می خواهد که هند نقش بیشتری در تامین ثبات افغانستان ایفا کند، به طوری که شاید از هند بخواهد به افغانستان سرباز نیز اعزام کند.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با بیزنس لاین گفته است “آمریکا تمایل دارد که هند نقش بیشتری در تعهداتش نسبت به مبارزه علیه تروریزم ایفا نماید، و بدین منظور شاید از هند بخواهد که در تامین ثبات افغانستان نقش معناداری داشته باشد که این امر می تواند اعزام سرباز به افغانستان برای مبارزه علیه عناصر تروریستی را نیز شامل گردد.”

دولت آقای ترامپ به تازگی اعلام کرده است که در نظر دارد سیاست های دولت پیشین آمریکا مبنی بر خروج سربازانش از افغانستان را برعکس کند.

برخی مقامات این کشور گفته اند که احتمالا ۳ الی ۵ هزار سرباز آمریکایی دیگر به افغانستان اعزام می گردند.

لازم به ذکر است که احتمال افزایش سربازان در افغانستان یکی از موضوعات مورد بحث سران ناتو در بروکسل بود. به گفته ی مقامات آمریکایی، این اقدام می تواند طالبان را تحت فشار قرار دهد تا بر سر میز مذاکرات حاضر شوند.

ناندان یونیکریشانان معاون یک موسسه تحقیقاتی در دهلی نیز می گوید “دونالد ترامپ شاید از هند بخواهد که به افغانستان سرباز اعزام کند. از آنجایی که هند نیز همواره شاکی تروریستان بین المللی است، آمریکا شاید از هند بخواهد که نقشی نظامی نیز ایفا نماید. هند بیش از هر کشور دیگری از افزایش خشونت ها از سوی طالبان در افغانستان نگران است.”

از سوی دیگر، در جریان کنفرانس قلب آسیا که در دسامبر سال گذشته برگزار شد، هند و افغانستان گفتند که بزرگترین مشکل ثبات و صلح در منطقه تروریستانی است که از پاکستان برمی خیزند. نارندرا مودی نخست وزیر هند در جریان این کنفرانس گفت که سکوت و عدم اقدام تنها باعث می شود که تروریستان بیشتر ترغیب به افزایش فعالیت هایشان شوند.

گفتنی است که هند و افغانستان در سال ۲۰۱۱ پیمان نامه همکاری استراتژیک با یکدیگر به امضا رساندند که براساس این پیمان نامه، هند همکاری های مالی و فنی به افغانستان می کند.

هند حتی یک قدم فراتر از این پیمان نامه عمل کرد و چند فروند هلی کوپتر ام آی ۲۵ به کابل داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *