• انتشار: ۱۴ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۱۱
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31349
پرینت
مایک پنس معاون رئیس جمهور امریکا

ترامپ در حال ارزیابی گزینه‌ها در افغانستان است

مایک پنس، معاون رئیس جمهور امریکا در مصاحبه با فاکس نیوز گفته است که ترامپ در حال ارزیابی گزینه‌ها در جنگ افغانستان است.

به گزارش رها، برخی گزارش ها از امریکا حاکی است که دونالد ترامپ در نظر دارد نیمی از نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج سازد.

هرچند کاخ سفید گفته است که دستوری برای کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان صادر نشده است، اما کاخ سفید گزارش رسانه‌ها در مورد طرح خروج نیمی از نیروهای امریکایی از افغانستان را رد نکرده است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده امریکا روز پنج شنبه ۱۳ جدی در مصاحبه‌ای با «فاکس نیوز» گفته است که رئیس جمهور در حال ارزیابی جنگ افغانستان است.

پنس در پاسخ به این سوال که آیا ادامه حضور این تعداد بزرگ سربازان امریکایی در افغانستان به نفع ایالات متحده امریکاست، گفت: «رئیس جمهور در پروسه ارزیابی این مساله قرار دارد.»

با وجود این که هنوز واضح نیست ترامپ چه تصمیمی راجع به حضور نیروها در افغانستان می‌گیرد، اما تصمیم او مبنی بر خروج همه نیروهای امریکایی از سوریه، آن هم در زمانی که ناظران می‌گویند داعش کاملاَ شکست نخورده است، منجر به نگرانی‌هایی شده است.

دو روز قبل ترامپ در یک جلسه کابینه این سوال را مطرح کرده بود که چرا کشورهای منطقه به جای ایالات متحده امریکا در افغانستان نمی‌جنگند. او گفته بود که هند، روسیه و پاکستان باید در افغانستان بجنگند و پرسیده بود: «چرا ما در آنجا هستیم، ۶۰۰۰ مایل دورتر از اینجا؟»

روز گذشته جنرال مارک میلی، رئیس ستاد ارتش امریکا به کابل سفر کرد و با رئیس جمهور افغانستان راجع به دورنمای صلح صحبت نمود.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته است که لوی درستیز ایالات متحده امریکا از مذاکرات صلح زیر رهبری افغان‌ها حمایت کرده است. این در حالی است که گروه طالبان بعد از چند دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان، حاضر نشده است با حکومت گفتگو کند.

این در حالیست که دولت افغانستان از امریکا به خاطر اظهارات ترامپ در مورد تجاوز شوری به افغانستان و جهاد مردم در برابر آن، خواستار توضیح شده است.

ترامپ گفته بود که شوروی حق داشت به افغانستان تجاوز کند زیرا تروریست ها قصد نفوذ به قلمرو آنهارا داشتند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *