• انتشار: 3 آگوست 2017
  • ساعت: 12:14
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 23216
پرینت

ترامپ به دنبال جایگزینی برای جنرال نیکلسون در افغانستان است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به دنبال جایگزینی برای جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان است زیرا باور دارد که آمریکا در جنگ افغانستان در حال باخت است.

شبکه ان بی سی آمریکا روز گذشته گزارش کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور به دنبال جایگزینی برای جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان است زیرا باور دارد که آمریکا در جنگ افغانستان در حال باخت است.

منبع به نقل از برخی مقامات ارشد دولت ترامپ که نامی از آنها برده نشده، گفته که این صحبت ها در جلسه ای که در تاریخ ۱۹ جولای میان ترامپ و تیم امنیتی او صورت گرفت، مطرح شد.

در جریان جلسه ترامپ به جیمز ماتیس وزیر دفاع و جنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که باید گزینه جایگزینی جنرال جان نیکلسون را نیز در برنامه هایشان در نظر بگیرند زیرا او نتوانسته در جنگ پیروز شود.

این مقامات به شبکه خبری ان بی سی گفتند: “ترامپ در جریان جلسه شکایت داشت که ما در حال پیروزی نیستیم.”

جنرال جان نیکلسون از ماه مارچ سال گذشته میلادی تاکنون به عنوان فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان فعالیت کرده است.

ترامپ تاکنون با نیکلسون دیداری نداشته، اما گفته می شود تیم امنیتی آقای ترامپ پیشنهاد برگزاری یک جلسه با نیکلسون را داده اند تا نگرانی های ترامپ برطرف گردد.

چند ماه پیش، نیکلسون اولین فرمانده آمریکایی بود که جنگ در افغانستان را یک «بن بست» اعلام کرد و گفت به چند هزار سرباز دیگر نیاز دارد تا این بن بست را بشکند.

نیکلسون وظیفه اش در افغانستان تا اوایل سال ۲۰۱۸ است، اما گفته می شود که مقامات در پنتاگون در نظر دارند وظیفه ی او را تمدید کنند.

ماتیس وزیر دفاع آمریکا از نیکلسون در جلسه یاد شده دفاع کرده و گفته است که آمریکا بخاطر نداشتن یک استراتژی مشخص در حال باخت در افغانستان است.

منابع به ان بی سی گفتند که این جلسه بدون داشتن هیچ گونه نتیجه ای تمام شد.

مک مستر مشاور امنیت ملی ترامپ نیز روز گذشته در مصاحبه ای از نیکلسون به خوبی یاد کرد و گفت: “سال هاست که نیکلسون را می شناسم. هیچ فرمانده توانمند دیگری بجز نیکلسون را برای ماموریت های این چنینی نمی توانم تصور کنم.”

از سویی دیگر، ترامپ در جریان این جلسه شکایت داشت که چرا آمریکا از منابع معادن افغانستان درآمد ندارد، در حالیکه چین از این منابع درآمد دارد.

چین تقریبا یک دهه پیش طی قراردادی این حق را برای خود خرید که در آن زمان با حمایت آمریکا نیز مواجه شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *