• انتشار: 29 اکتبر 2018
  • ساعت: 15:13
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30123
پرینت

ترامپ برزیل نیز در انتخابات پیروز و رئیس جمهور شد

ژایر بالسونارو، نامزد حزب راست افراطی برزیل، در رقابت با فرناندو حداد، نامزد حزب چپگرای کارگران این کشور برنده انتخابات ریاست جمهوری برزیل شد.

به گزارش رها، ژایر بولسونارو، نامزد حزب راست افراطی برزیل، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور برنده انتخابات ریاست جمهوری شد.
آقای بالسونارو، افسر سابق ارتش است و تجربه چندانی در سیاست جز نمایندگی در مجلس برزیل ندارد.
مسئولان برگزاری انتخابات در برزیل گفته اند که آقای بولسونارو حدود ۵۵ درصد آراء را از آن خود کرده است.
فرناندو حداد، رقیب او که از حزب چپگرأی کارگران برزیل است حدود ۴۴ درصد از آرا را کسب کرده است.
این دو نامزد در مرحله اول انتخابات توانستند ۴۷ و ۲۸ درصد از آرا را به دست بیاروند. اما در روزهای اخیر نظرسنجی‌ها نشان می‌داد اختلاف آنها کم شده است.
اما وعده‌های آقای بولسونارو برأی رأی ‌دهندگان جذاب‌تر بوده. او به مردم قول داده بود که آمار فزاینده جرم و جنایت در برزیل را کم می‌کند و از فساد اداری در این کشور می‌کاهد.
او به هوادارانش هشدار داده بود که اگر به آقای حداد رأی دهند، برزیل نابود می‌شود. آقای حداد هم طرفدارانش را ترسانده بود که اگر به رقیب رأی دهند، از کشور چیزی باقی نمی‌ماند.
ژایر بولسونارو،‌ خود را به چهره‌های نظامی نزدیک کرده بود که بین سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ اداره کشور را در دست داشتند. رقبا می‌گفتند همین نشانه‌ای است از اینکه آقای بولسونارو کشور را به نابودی می‌کشد.
او همچنین اظهاراتی نژادپرستانه، زن‌ستیزانه و در ضدیت با همجنس‌گرأیان گفته بود که به مذاق بسیاری از برزیلی‌ها خوش نیامده بود.
اما بسیاری از برزیلی‌ها او را “منجی” برزیل می‌دانند که کشور را به محلی امن‌تر تبدیل می‌کند و از اصول سنتی، مثل مخالفت با سقط جنین، حمایت می‌کند.
یکی از مهم‌ترین وعده‌های آقای بولسونارو این بود که امنیت را به کوچه‌های برزیل باز می‌گرداند.
او همچنین گفته که دولتش قوانین مالکیت و حمل سلاح را آسان‌تر خواهد کرد.
در زمینه اقتصاد، آقای بولسونارو گفته که می‌خواهد از مصرف بیهوده بودجه دولتی بکاهد و دست ایالت‌ها را در مسائل اقتصادی باز بگذارد.

وعده دیگر او که بسیار مورد توجه رأی دهندگان قرار گرفته، وعده کنارگذاشتن سیاست‌مداران فاسد از قدرت است. بسیاری در برزیل از شنیدن اتهام‌های اقتصادی ریز و درشت سیاست‌مداران احزاب بزرگ برزیل ناخرسند بوده و مشتاق خانه‌تکانی در سیاست کشور هستند.
آقای حداد سعی کرده بود خود را از هم‌حزبی‌هایش و اتهام‌هایی که متوجه آنها بود جدا کند اما گویا تلاش‌هایش رأی‌دهندگان را قانع نکرده است.
آقای بولسونارو، در روز اول ژانویه ۲۰۱۹ سوگند می‌خورد و کارش را به عنوان رئیس جمهوری آغاز می کند.
او وعده داده که امنیت را به برزیل باز می‌گرداند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *