• انتشار: 12 سپتامبر 2017
  • ساعت: 11:38
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24180
پرینت
شهرداری کابل:

تا پایان سال ۹۷، کابل دارای دو خط متروبس می‌شود/ در ۵ سال آینده ۱۱۱ کیلومتر متروبس ساخته می شود

شهرداری کابل می گوید که برای کاهش ترافیک و فراهم آوری سهولت برای شهروندان کابل تا پایان سال ۹۷ خورشیدی دو خط متروبس در شهر کابل ایجاد می شود.

عبدالله حبیب زی، سرپرست شهرداری کابل امروز سه شنبه ۲۱ سنبله در صفحه فیسبوکش نوشته است که برای اولین بار در افغانستان، شهرداری کابل در نظر دارد تا جهت فراهم آوری سهولت برای شهروندان کابل و کاهش ازدحام ترافیک، سیستم (بی آر تی) یا متروبس را در این شهر راه اندازی و تطبیق کند.

آقای حبیب زی گفته مرحلۀ نخست ساخت متروبس در شهر کابل، از ده افغانان الی سرای شمالی به طول ۸ کیلومتر بوده که این مسیر تمام ضروریات یک سیستم مترو بس مدرن را دارا خواهد بود، کار روی دیزاین تفصیلی آن جریان داشته، کار اعمار و راه اندازی آن تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.

او اضافه کرده است که مرحلۀ دوم مترو بس از مسیر بره کی- باغ بالا- کوتۀ سنگی- دهمزنگ الی ده افغانان بوده که دیزاین تفصیلی آن به زودی آغاز گردیده و کار ساختمان آن بعد از ختم دیزاین آن شروع خواهد شد.

عبدالله حبیب زی همچنین گفته است که در قدم بعدی مسیرهای دارالامان، کارتۀ نو و دشت برچی تحت پلان قرار دارد تا سیستم متروبس آن تطبیق شود و شاروالی کابل متعهد است تا ۵ سال آینده به طول ۱۱۱ کیلومتر مسیرهای متروبس را در تمام سرک‌های اصلی شهر کابل تطبیق و راه اندازی کند .

شهرداری کابل می گوید که مسیرهای متروبس به اساس ماسترپلان ترانسپورت عامۀ شهری نظر به تعداد رفت و آمد در هر مسیر (همانند ساحات مزدحم تجارتی و رهایشی، مراکز تحصیلی بزرگ، مراکز دولتی وغیره) انتخاب شده است که با تطبیق این دو مسیر متروبس، نواحی سمت شمال با نواحی غرب کابل وصل خواهد شد که ضمن مرفوع شدن مشکلات عمدۀ ترانسپورتی باشندگان مناطق مذکور، مشکلات حمل و نقل دانشجویان دانشگاه‌های کابل، پولی تخنیک، تعلیم و تربیه و بعضی موسسات تحصیلی دیگر (موجود در این مسیر) را تا حد امکان مرفوع خواهد کرد.

گفتنی است که متروبس دارای مسیر جداگانه، بس‌های خاص، ایستگاه‌های پیشرفتۀ مجهز با تکنالوژی روز و مرکز کنترول دیجیتالی بوده که با ایجاد راه‌های مختلف برای تسریع حرکت بس‌های این سیستم مانند مسیرهای مخصوص، ایستگاه‌های پیشرفته، سیستم جمع آوری پول الکترونیک و چراغ‌های ترافیکی هوشمند این سیستم از امنیت، سرعت و آسایش بالا برخوردار می‌باشد. سرعت متوسط این بس‌ها در سطح دنیا بین ۱۹ تا ۴۸ کیلومتر در ساعت می‌باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *