• انتشار: 24 دسامبر 2015
  • ساعت: 13:40
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 5409
پرینت

تا سال ۲۰۲۰ به ۴۰ سال قبل بر می گردیم!!

وزارت زراعت و مالداری می گوید که تا سال ۲۰۲۰ میلادی با یک استراتیژی مشخص به خودکفایی غله خواهیم رسید.

میرامان الدین حیدری، معین امور زراعت و مالداری وزارت زراعت امروز به رسانه ها گفت که دولت سالانه یک میلیون تُن غله وارد می کند تا نیازهای کشور مرفوع شود.

آقای حیدری افزود که غله مورد نیاز کشور در سال ۶ میلیون تُن است که ۵ میلیون تُن آن در کشور تولید می شود و با استراتیژی وزارت ممکن است تا سال ۲۰۲۰ به خود کفایی غله برسیم.

این گفته های در حالی از سوی معین وزارت زراعت ایراد می شود که به گفته برخی از مقامات؛ افغانستان بین سال های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۹ از نظر غله خودکفا بوده است.

اکنون وزارت زراعت و مالداری درصدد است که با یک استراتیژی مشخص تا سال ۲۰۲۰ از نظر تولید غله به خودکفایی برسد.

معین وزارت زراعت و مالداری می گوید که برای رسیدن به این هدف، کشاورزان از ماشین های پیشرفته، مواد زراعتی با کیفیت و بذرهای اصلاح شده استفاده می کنند.

گفتنی است که زمین های بایر و هموار فراوانی در ولایت هرات، فراه، نیمروز، هلمند و چندین ولایت جنوبی کشور وجود دارد که با برنامه ریزی دقیق می توان از آن بهره برداری کرد.

از سوی دیگر به دلیل نبود زیربناهای صنعت؛ اکثر مردم به زراعت و مالداری مصروف هستند و بر اساس گزارش های نشر شده حدود ۷۰ درصد مردم از طریق کشاورزی و مالداری امرار معاش می کنند.

لازم به ذکر است که بیش از یک دهه اخیر، نهادهای مرتبط به زراعت و دولت توجه چندان به این بخش از زندگی مردم نکرده است و هنوز کشاورزان و مالداران کشور با کاستی هایی مواجه هستند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *