• انتشار: 8 ژانویه 2019
  • ساعت: 21:46
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31486
پرینت

تاکنون هیچ سندی برای توافق صلح با طالبان وجود ندارد

شورای عالی صلح با اشاره به سندی که طلوع نیوز منتشرکرد می‌گوید این سند بیانگر دیدگاه‌های موسسه تحقیقاتی «رند» است و به عنوان سند صلح افغانستان مطرح نیست.

به گزارش رها، شبکه خبری «طلوع نیوز» از محتویات سندی گزارش داده است، که توسط یک مؤسسه تحقیقاتی امریکایی بنام «رند» نوشته شده و به عنوان پلان احتمالی صلح در اختیار حکومت افغانستان قرار گرفته است.

گفته شده که این سند با مقامات حکومتی، سیاست‌مداران و بازیگران منطقه‌ای نیز شریک شده است. در این سند آمده است که طالبان باید هرنوع رابطه با گروه‌های تروریستی را قطع کنند و جریان‌های سیاسی افغانستان بجای برخوردهای مسلحانه از راه‌های سیاسی اختلافات شان را حل نمایند.

شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید این سند بیانگر دیدگاه‌های موسسه تحقیقاتی «رند» است و به عنوان سند صلح افغانستان مطرح نیست. اسدالله زایری معاون سخنگوی شورای عالی صلح گفته است: «ما فعلا گفتگوی مستقیم و مذاکرات رو در رو بین حکومت و طالبان را یگانه راه برای صلح پایدار می‌بینیم.»

سخنگویان ارگ ریاست جمهوری از ابراز نظر در این مورد خودداری کردند و تاکنون موقف حکومت در رابطه به این سند بیان نشده است.

براساس این سند، ماموریت فعلی ناتو و ایالات متحده امریکا در افغانستان به پایان می‌رسد و نیروهای خارجی در مدت ۱۸ ماه افغانستان را ترک خواهند کرد.

در این طرح تذکر داده شده که جریان‌های سیاسی افغانستان از جامعه جهانی خواستار تشکیل کوچک و محدود «تیم حمایت از افغانستان» خواهد شد که مأموریت اصلی آن مبارزه با تروریسم خواهد بود.

براساس این سند، افغانستان حکومت موقت ۱۸ ماهه تشکیل می‌دهد و در این مدت قانون اساسی تعدیل خواهد شد. حکومت موقت توسط رهبری دوره‌ای اداره خواهد شد و چندین معاون خواهد داشت.

در این سند آمده است که تشکیلات اردوی ملی، امنیت ملی و نیروهای سرحدی حفظ خواهد شد ولی بجای پولیس فعلی، نیروی محلی مسئولیت تامین امنیت محلات را به عهده خواهد گرفت. از نیروی جدید محلی در این سند بنام «راه حل محلی» نام برده شده است.

 

احزاب و جریان‌های سیاسی نیز تاکنون در مورد این سند واکنش نشان نداده‌اند. اما گل رحمان قاضی رئیس جریان سیاسی صلح و نجات می‌گوید هر طرح در مورد صلح افغانستان باید افغانی باشد و نظر افغان‌ها در آن گنجانده شود.

آقای قاضی گفت: «هر طرح صلحی باید شکل افغانی داشته باشد و افغان‌ها در سرنوشت خود شریک باشند و چنین طرحی می‌تواند طرفدار داشته باشد و حمایت شود.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *