• انتشار: 6 فوریه 2019
  • ساعت: 14:35
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 32019
پرینت
شیر محمد عباس استانکزی رئیس هیأت طالبان در مسکو

تاخروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان آتش بس نمی کنیم

شیر محمد عباس استانکزی رئیس هیأت اعرامی طالبان در مسکو گفته است که تا خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان آتش بس نخواهد کرد.

به گزارش رها، شیرمحمد عباس استانکزی، رئیس هیأت طالبان در نشست صلح مسکو اعلام کرد تا زمانی که نیروهای خارجی افغانستان خارج نشوند، این گروه آتش بس نخواهد کرد.

استانکزی مدعی شد که این گروه متوجه شده که با انحصار قدرت در افغانستان، صلح پایدار در این کشور بوجود نخواهد آمد، ولی این گروه خواستار نظام اسلامی فراگیر در کشوراست.

آقای استانکزی تاکنون در چندین نشست صلح، رهبری هیئت طالبان را به عهده داشته و آخرین دیدارش با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان شش روز به طول انجامید. روزها است که این نشست در صدر خبرهای افغانستان قرار دارد.

او همچنین روز گذشته(۱۶ دلو) در نشست مسکو نیز گفت که قانون اساسی کنونی افغانستان اعتبار ندارد، زیرا از جانب “کشورهای غربی بر مردم افغانستان تحمیل شده” و باید قانون اساسی جدید با “معیارهای اسلامی و ارزش‌های افغانی” پس از خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور تدوین شود.

آقای استانکزی در جمع رهبران احزاب سیاسی افغانستان به نمایندگی از گروه طالبان در نشست مسکو خواسته‌های این گروه را برای آینده سیاسی این کشور “پس از خروج نیروهای خارجی” توضیح داد.

او در این نشست خواستار بازشدن دفتر رسمی طالبان به منظور ارتباط با این گروه شد. توقف تبلیغات ضد طالبان از دیگر خواست‌های آقای استانکزی بود. ایجاد نظام اسلامی و اینکه اجرایی شدن توافقنامه صلح توسط نهادهای بین‌المللی تضمین شود، خواست دیگر طالبان عنوان شد.

نماینده طالبان در نشست مسکو که قرار است امروز نیز ادامه یابد، همچنین خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان شد.

تجربه نشان داده که شرط خروج نیروهای خارجی از افغانستان بهانه ای برای تداوم جنگ است و زمانیکه نیروهای خارجی بیرون شوند برای جنگ بهانه دیگر می آورند و می گویند تا سقوط حکومت نا مشروع و حاکمیت شریعت محمدی آتش بس نمی کند و به جنگ ادامه می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *