• انتشار: 18 اکتبر 2015
  • ساعت: 16:43
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3577
پرینت

تاجران و مالکان وسایط باربری از دولت خواهان رسیدگی به مشکلاتشان شدند

عده ای تاجران و رانندگان وسائط نقلیه که موتر هایشان در مرز با پاکستان در بندر تورخم متوقف شده از دولت خواستار رسیدگی به این مسئله شدند.

عده ای تاجران کشور در نشستی که امروز(یکشنبه) در اتاق های تجارت با مسئولان این اداره برگزار کردند خواهان توجه جدی مسئولان زیربط به این قضیه شدند.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که چند روز پیش بیش از ۳۰۰ لاری/موترباری که محصولات صادراتی کشور از جمله میوه های تازه صادراتی در آنها قرار دارد در مرز تورخم توسط پاکستانی ها متوقف شده است.

تاجران و صادر کنندگان میوه های تازه می گویند” سفارت پاکستان در کابل به خاطر عدم صدور جواز وسایط باربری (رودپاس) باعث شده است موترهای حامل میوه های تازه و سایر اقلام صادراتی افغانستان بیش از یک هفته پشت مرز متوقف بماند”.

مسئولان انجمن مالکان وسایط باربری می گویند آن عده از وسایطی که تاریخ صدور(رودپاس) شان ختم شده است و یا کسانی که بخواهند تازه  رودپاس اخذ نماید از سوی سفارت پاکستان این اجازه داده نمی شود.

سفارت پاکستان ادعا کرده است آن عده از کارمندان سفارت که درقسمت رودپاس وظیفه دارند از دادن ویزه خودداری می کند و به دلیل عدم موجودیت مامورین این بخش با چنین مشکل مواجه شده است.

افغانستان به دلیل کمبود سردخانه و محل های نگهداری میوه، مجبور به صادر کردن این محصولات به کشورهای دیگر از جمله پاکستان می باشد و به دلیل اینکه کشور پاکستان از جمله بازارهای عمده صادراتی افغانستان به حساب می آید بیشترین صادرات افغانستان به این کشور است. اما به دلیل فضای تنش آلود میان دو کشور باعث عدم صادرات محصولات کشاورزی  به پاکستان شده است.

در پایان این نشست مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان به عنوان نهاد مدافع سکتور خصوصی از مسئولان حکومت به خصوص مقامات وزارت امور خارجه خواهان آن شدند تا هر چه زودتر موضوع  را با سفارت پاکستان حل نموده و از دولت پاکستان بخواهد تا مطابق تفاهم نامه اپتا به مالکان وسایط باربری افغانستان اجازه نامه وسایط باربری( رودپاس) را صادر نماید.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *