• انتشار: ۲۰ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۷:۴۷
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 20746
پرینت
اتاق تجارت:

تاجران افغان نحوه استفاده از سیستم “تیر” را نمی دانند

مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گویند که تاجران افغان به درستی با سیستم (تیر) آشنایی ندارند و نمی توانند از آن بهره ببرند.

 

محمد یویس مومند معاون تجارتی هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان امروز در نشستی که به این منظور برگزار شده بود گفت: تاجران افغان از سیستم تیر آگاهی ندارند و همین سبب شده است که هیچ یک از تاجران از سهولت های این سیستم استفاده نتوانند.

او افزود؛ این سیستم به درستی در کشور تطبیق نشده است و از سال ۲۰۱۳ تا اکنون ۱۱۲۵ اموال لاری از خارج به داخل کشور وارد شده است اما تنها ۱۷ لاری از داخل به خارج کشور صادر شده است که این برای تاجران بسیار نگران کننده است.

سیستم ترانسپورت بین المللی تیر عبارت از سیستم بین المللی تسهل کننده ی ترانزیت و ترانسپورت بین المللی است که توسط اتحادیه بین المللی ترانسپورت جاده یی میان کشورهای عضو این سازمان تطبیق می شود و منحیث یک ویزا و یا اجازه نامه ترانزیت و ترانسپورت کالاهای تجارتی تایید شده، تحت یک طرزالعمل یکسان عمل می کند.

در حال حاضر این سازمان دارای ۱۷۰ سازمان عضو از ۷۴ کشور است. قابل یاد آوریست که تنها ۶۸ کشور عضو، قرارداد تیر را امضا نموده و ۵۷ کشور عملاً از این سیستم استفاده می کنند.

افغانستان در حال حاضر عضویت سازمان تجارت جهانی را دارد و هم عضویت سازمان تیر را که تاجران افغان می توانند به سادگی اموال خود را به خارج کشور صادر کنند.

سید ولی سلطان معین پالیسی و برنامه های وزارت ترانسپورت نیز در این نشست گفت: تیر برای افغانستان که محاط به خشکه است از اهمیت بالای برخوردار است و تاجران افغان می توانند با این سیستم کالاهای خود را به کشورهای عضو تیر بدون کدام مشکل انتقال دهند.

آقای سلطان گفت: افغانستان ۵۰ سال قبل عضویت سازمان تیر را گرفته بود و در سال ۲۰۱۳ عضویت این سازمان از سر گرفته و اکنون نهادهای دولتی روی بهبود این خط ترانزیتی کار می کنند.

معین پالیسی و برنامه های وزارت ترانسپورت بیان داشت، افغانستان که محاط به خشکه است با عضویت این سازمان میتواند محصولات خود را به کشورهای اروپایی و امریکایی صادر کند و صادرات به کشورهای جهانی میتواند سبب رشد صنعت و رشد اقتصاد مردم افغانستان شود.

او افزود؛ با ایجاد این سیستم دیگر نیاز نخواهد بود که اموال صادراتی مراحل پیچیده گمرکی را سپری کند یا در بنادر متوقف شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *