• انتشار: 27 آگوست 2015
  • ساعت: 16:52
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 2016
پرینت
یک عضو مجلس نمایندگان:

بی کفایتی نهادهای امنیتی باید به طور جدی پیگیری شود

میرداد نجرابی، رئیس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان می گوید که قربانی شدن تعداد زیادی از سربازان کشور به دلیل بی کفایتی نهادهای امنیتی است و باید به طور جدی پیگیری شود.

آقای نجرابی گفت وزیر امور داخله باید علت سقوط ولسوالی های بدخشان، فاریاب، قندوز و هلمند را مشخص کند و نسبت به مردم پاسخگو باشد.

وی بر این باور است که سال ۲۰۱۴ به دلیل خروج نیروهای خارجی و برگزاری دو انتخابات، افغانستان سالی چالش برانگیز را پشت سر گذاشت و نیروهای امنیتی کشور قربانی های زیادی داده اند.

این سخنان را میرداد نجرابی امروز (پنجشنبه) در میزگرد “اولویت های کاری سال پنجم اجلاس دهم سه کمیسیون مجلس” که توسط بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) برگزار شده بود ایراد کرد.

او در قسمت دیگر از سخنانش افزود با وجود اینکه نیروهای امنیتی کشور به طور تقریبی ۱۰ برابر نیروهای تروریستان و مخالفان دولت می باشد، چرا صف نیروهای امنیتی کشور این چنین در مقابل آنان شکننده است.

نجرابی گفت اگر مقام ها در وزارت ها و نهادهای امنیتی جواب قانع کننده ای در این خصوص نداشته باشند در اولین جلسه مجلس تصمیم به استیضاح آنان گرفته می شود.

ناامنی ها و هجوم نیروهای مخالف دولت بعد از خروج نیروهای خارجی در حالی به طور فزاینده ای گسترش یافته است که در پیمان امنیتی امضا شده با آمریکا، این کشور متعهد شده بود که در ثبات و امنیت کشور تلاش کند.

اما بعد از امضای این پیمان هیچ گونه تاثیری بر وضعیت امنیتی کشور بوجود نیامد و همچنان ناامنی ها رو به گسترش است.

میرداد نجرابی در همین حال گفت که براساس مفاد پیمان، در صورتی که دو طرف به تعهدات خود جامه عمل نپوشاند در زمان مشخصی پیمان لغو خواهد شد.

پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا سال گذشته بعد از جنجال های زیاد منعقد شد.

 

۹۵ درصد انتحار کنندگان جوانان است

عنایت بابر فرهمند، عضو کمیسیون صحت مجلس نمایندگان، در همین حال گفت که بیکاری، فساد اداری و جنگ مشکلات زیادی را فرا روی جوانان کشور ایجاد کرده است که باعث فرار از کشور و یا پیوستن به صفوف دشمنان می شود.

آقای فرهمند خاطر نشان کرد، بیشترین کسانی که از کشور فرار می کنند جوانان تحصیل کرده اند و ۹۵ درصد کسانی که انتحار می کنند جوانان ۱۶ تا ۳۵ سال هستند.

او با انتقاد از کارکردهای دولت افزود، دولت برنامه مشخص و مدون برای جوانان ندارد و ادامه این روند باعث بروز چالش های جدی در کشور خواهد شد.

لازم به ذکر است که در چند ماه اخیر، جوانان زیادی به دلیل بیکاری و ناامنی دست به مهاجرت زده اند که در برخی موارد منجر به مرگ این افراد شده است.

از سوی دیگر نیز اکثر کسانی که قبل از انتحار دستگیر می شوند جوانان می باشند.

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *