• انتشار: 31 ژانویه 2018
  • ساعت: 10:21
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 26036
پرینت

بی بی سی: طالبان در هفتاد درصد افغانستان آزادانه فعالیت دارند

یافته های بی بی سی نشان می دهد که گروه طالبان ۴ فیصد از اراضی افغانستان را به طور کامل در اختیار دارند، در حالیکه در ۶۶ درصد خاک کشور حضور فعال این گروه نیز دیده می شود.

 

یافته های این شبکه خبری که گفته می شود پس از گفتگو با ۱۲۰۰ تن از ساکنان محلی ولسوالی ها بدست آمده است، نشان می دهد که درصد مناطق تحت کنترل گروه طالبان بسیار بیشتر از آن چیزی است که توسط ارزیابی های ائتلاف ناتو در افغانستان صورت گرفته است.

ائتلاف ناتو روز گذشته اعلام کرده بود که تنها ۴۴ درصد از اراضی افغانستان تحت نفوذ طالبان و یا در نزاع می باشد.

این گزارش در حالی منتشر می گردد که افغانستان و بخصوص کابل طی ده روز گذشته شاهد افزایش بیش از تصور رویدادهای خشونت بار امنیتی بوده است.

عامل انتحاری وابسته به طالبان یک موتر آمبولانس مملو از مواد منفجره اش را در نزدیکی مقر سابق وزارت داخله کشور انفجار داد.

در آن رویداد مرگبار دست کم ۱۰۳ تن جان باختند و ۲۳۵ تن دیگر زخمی شدند. این رویداد تنها یک هفته پس از حمله دیگر این گروه به هوتل انترکانتیننتال بود که در آن نیز دست کم ۲۵ تن به شمول ۱۴ تبعه خارجی جان خود را از دست دادند.

بی بی سی در گزارش خود یاد می کند که افغانستان ۳۹۹ ولسوالی دارد، در حالیکه نیروهای ائتلاف ناتو از وجود ۴۰۷ ولسوالی در افغانستان خبر می دهند.

براساس گزارش بی بی سی، دولت افغانستان تنها بر ۱۲۲ ولسوالی که چیزی در حدود ۳۰ فیصد اراضی افغانستان می گردد کنترل دارد؛ این کنترل اما بدان معنا نیست که این ولسوالی ها از وجود حملات گاه و بی گاه طالبان در امان هستند.

بی بی سی همچنین می افزاید که گروه تروریستی داعش نیز در ۳۰ ولسوالی افغانستان حضور دارد، اما کنترل کاملی بر هیچ یک از آنها ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *