• انتشار: 19 اکتبر 2015
  • ساعت: 15:21
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3619
پرینت

بیش از ۹ میلیارد دالر هزینه جنگ در سال ۲۰۱۴ شده است

بر اساس یافته های موسسه “برابری صلح و دموکراسی” دولت افغانستان در سال ۲۰۱۴؛ بیش از ۹ میلیارد دالر برای پایان منازعه و افراط گرایی هزینه کرده است.

یافته های تازه این نهاد نشان می دهد که این هزینه نزدیک به ۲۵ میلیون دالر در روز می شود که معادل ۱۱۳ درصد کل بودجه ملی سال پار و چهار برابر درامد داخلی دولت افغانستان است.

موسسه ی برابری برای صلح و دموکراسی اظهار نگرانی می افزاید که بیشتر از این رقم، در ۲۰۱۵ در منازعه و افراط گرایی هزینه شده است.

ادریس عمرزاد، معاون موسسه ی برابری برای صلح و دموکراسی در نشست خبری امروز (دوشنبه) گفت: “رقم بیشتر از این، از سوی شورای عالی صلح و نهادهای امنیتی به مصرف رسیده که تنها ۴۰ درصد بودجه سال گذشته بوده است.”

آقای عمرزاد خاطر نشان کرد، این هزینه هنگفت از طریق بخش خصوصی و شورای عالی صلح به مصرف رسیده اما از منازعه و خشونت کم نشده است.

افغانستان؛ کشوری است که با افراط گرایی و تندرویی دست به گریبان و بهایی زیادی را در این مسیر پرداخته و شاید هم از اب و نان شهروندان اش زده باشد.

نجیبه ایوبی، فعال مدنی در این نشست در ادامه گفت: هزینه های که دولت در سال گذشته برای حل منازعه و مقابله با افراط گرایی تخصیص داده بود، زیان بزرگی بر توسعه زیربناها، آموزش و پرورش و صحت زده است.

خانم ایوبی در ادامه نیز افزود، میزان جنگ امسال بالاتر نسبت به سال های قبل بوده و انتظار هم می رود که هزینه تحمیل شده منازعه سنگین تر نسبت به سال قبل باشد.

بر بنیاد یافته های تازه این موسسه؛ منازعات در کشور بسیاری از شهروندان افغانستان را مجبور به مهاجرت کرده است.

گفتنی است که چندی پیش وال استریست جورنال نیز گزارشی را نشر کرده بود که هزینه جنگ امریکا در افغانستان ساعتی ۴ میلیون دالر است.

در این گزارش امده بود که هزینه جنگ امریکا طی سال های اخیر بالغ بر ۷۰۰ میلیارد دالر شده است.

با وجود تمامی جزئیات ارائه شده در هزینه های جنگ ایالات متحده در افغانستان، کارشناسان مسایل نظامی معتقدند که ۷۰۰ میلیارد دالر باز هم رقم واقعی هزینه این جنگ را نشان نمی دهد، زیرا مسائل دیگری از جمله درمان و مراقبت های پزشکی برای سربازان زخمی و یا هزینه بازنشستگان جنگ در نظر گرفته نشده است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *