• انتشار: 30 آگوست 2016
  • ساعت: 09:40
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12752
پرینت

بیش از ۵۰ هزار مهاجر افغان طی یک ماه گذشته از پاکستان به کشور بازگشته اند

مقامات در کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای مهاجرین در پاکستان می گویند که بیش از ۵۰ هزار مهاجر افغان طی یک ماه گذشته از مناطق مختلف پاکستان به افغانستان بازگشته اند.

دنیا اسلم سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای مهاجرین در پاکستان گفت تقریبا ۵۰ هزار مهاجر افغان طی یک ماه گذشته به طور داوطلبانه از مناطق مختلف پاکستان به کشورشان بازگشته اند.

وی گفت از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۷۶ هزار مهاجر افغان به کشورشان بازگشته اند.

دنیا اسلم افزود تقریبا ۵۹ هزار مهاجر افغان از ایالت خیبرپختونخواه، ۴،۶۰۰ مهاجر از ایالت بلوچستان، ۱،۳۰۰ مهاجر از ایالت سند، ۹،۸۰۰ تن از پنجاب، ۱،۲۰۰ تن از اسلام آباد و ۱۳۰ تن دیگر از منطقه آزاد کشمیر از آغاز سال جاری تاکنون به افغانستان بازگشته اند.

خانم اسلم گفت طی ماه گذشته میلادی ۱۲،۹۰۰ مهاجر افغان به افغانستان بازگشتند، در حالیکه این رقم طی ماه اگست به ۵۰،۰۰۰ تن رسید.

عبدالقدیر بلوچ وزیر امور ایالتی پاکستان گفته است که شمار مهاجران افغانی که از پاکستان به افغانستان بازگشته اند، افزایش چشمگیری داشته است.

در همین حال، مقامات در کشور همچنین می گویند که بیش تر مهاجرینی که از پاکستان به کشور بازگشته اند به ولایت های شرقی کشور رفته اند.

چندی پیش یک نهاد بین المللی ناظر بر وضعیت مهاجران داخلی گفت که وضعیت حقوق بشری مهاجرانی که از پاکستان به افغانستان بازگشته اند بسیار اسف بار است و حکومت افغانستان و نهادهای بین المللی هر چه سریعتر در این خصوص اقدامی کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *