• انتشار: ۶ اسد ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۶:۲۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1269
پرینت

بیش از ۵۰ درصد هپاتیتی ها، معتادان هستند

برای اولین بار وزارت صحت عامه با شعار “هیپاتیت را وقایه/جلوگیری نمایید” برنامه هایی را به مناسبت روز جهانی این بیماری روی دست گرفت.

ناجیه طارق، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، امروز (سه شنبه) به مناسبت روز جهانی هپاتیت، به رسانه ها گفت که در سال ۹۳ حدود ۲۰ هزار واقعه هپاتیت در کشور به ثبت رسیده است که ۵۰ درصد آن، معتادان تزریقی هستند.

خانم طارق افزود که  در کشور طی سه سال گذشته حدود ۵۴ هزار واقعه مثبت هپاتیت نوع D  وC ثبت شده است که ممکن است بیش از این مقدار نیز باشد.

تاکنون پنج ویروس اصلی هپاتیت شناخته شده است که به عنوان هپاتیت نوع A، B، C، D و E شناخته می‌شوند. احتمال سیروز کبدی و سرطان در دو نوع B و C بیشتر است. هپاتیت نوع A و E معمولا بر اثر مصرف آب و غذای آلوده ایجاد می‌شوند.

هپاتیت نوع B، C و D معمولا نتیجه تماس با مایعات آلوده بدن هستند.

وی اظهار کرد برای اولین بار وزارت صحت همگام با سازمان صحت جهانی برنامه هایی برای جلوگیری ویروس هپاتیت روی دست گرفته است.

این وزارت با همکاری نهادهای بین المللی جهت تشخیص و تداوی مرض هپاتیت، چهار برنامه آگاهی دهی، جمع آوری ارقام، تشخیص وقایه و تصمیم گیری و فراهم نمودن تسهیلات، مراقبت و تداوی را روی دست گرفته است.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت گفت که بر اساس تحقیقات دانشگاه های آمریکایی، شیوع هپاتیت بین مردم عادی مجموع ۲ درصد و بین معتادان تزریقی ۸٫۳ درصد می باشد.

گفتنی است در جهان حدود ۴۰۰ میلیون نفر مصاب به ویروس هپاتیت است که ۲۴۰ میلیون آن از انتان مزمن B و ۱۵۰ میلیون تن دیگر از انتان  C می باشند.

براساس آمارهای سازمان های صحی، روزانه حدود ۴ هزار تن در جهان بر اثر این ویروس جان های خود را از دست می دهند.

این آمار جهانی در حالی نشر می شود که وزارت صحت آمار دقیقی از مرگ و میر افراد مصاب به ویروس هپاتیت در کشور ندارد.

شایان ذکر است که این برنامه در حالی توسط وزارت صحت روی دست گرفته شده است که سازمان صحی جهان در سال ۲۰۱۰، روز ۲۸ جولای را روز جهانی هپاتیت نام گذاری کرده بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *