• انتشار: 21 جولای 2019
  • ساعت: 11:37
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 36095
پرینت

بیش از ۴۰۰ هزار رأی دهنده خیالی از دیتا بیس ملی انتخابات حذف شد

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد پس از وارد نمودن نام‌ها و سایر معلومات ثبت‌شده رأی‌دهندگان در دیتابیس ملی انتخابات و آوردن اصلاحات در فهرست رأ‌ دهندگان سال گذشته، بیش از ۴۰۰ هزار رأی‌دهنده که به صورت واضح غیرواقعی بود، از دیتابیس حذف شد.

کمیسیون مستقل انتخابات شب گذشته(۲۹سرطان) در یک خبرنامه گفت در مجموع تعداد ۳۲۹ هزار و ۳۱۲ تن در پروسه ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان ثبت‌نام کرده‌اند و در کنار آن، یک هزار و ۷۹۱ جلد کتاب استفاده شده است.

این کمیسیون افزوده است که در پروسه ثبت‌نام عمومی رأی‌دهندگان در ولایت غزنی نیز در مجموع ۲۴۴ هزار و ۴۰۹ تن ثبت‌نام کرده‌‌اند.

در خبرنامه کمیسیون مستقل انتخابات آمده است، به شمول ۹ میلیون و ۱۰۴ هزار و ۵۶۲ رأی‌دهنده از سال قبل، مجموع فهرست رأی‏دهندگان تاکنون قبل از تصفیه، ۹ میلیون و ۶۷۸ هزار و ۲۸۳ تن در دیتابیس کمیسیون وارد شده است.

به گفته این کمیسیون، پس از وارد ساختن نام‌ها و سایر معلومات ثبت‌شده رأی‌دهندگان در دیتابیس ملی انتخابات و آوردن اصلاحات و تصحیحات لازم در فهرست رأی‌دهندگان سال گذشته، بیشتر از ۴۰۰ هزار مورد که بدون اساس و به صورت واضح غیرواقعی بود، از دیتابیس حذف شده، اشتباهات املایی که قبلا وجود داشت نیز اصلاح شده، اما برخی مشکلات و چالش‏ها هنوز هم باقی است.

کمیسیون انتخابات چالش‌های موجود را دلایل امنیتی دانسته و خاطرنشان کرد مواد ثبت‌نام از شماری ولسوالی‌ها به مرکز انتقال نیافته است. هم‌چنین به گفته این کمیسیون، تاکنون فهرست رأی‏دهندگان سال گذشته با توجه به این‌که احتمالا اگر افراد با تذکره جعلی ثبت‌نام کرده باشند، تصحیح نشده که این روند جریان دارد. اداره احصائیه و معلومات وعده سپرده که کارش را به زودی در قسمت تصفیه تذکره‌ها نهایی می‌کند.

این نهاد انتخاباتی اضافه کرد در حدود ۲۰ هزار تن به صورت انتقالی از یک مرکز رأی‌دهی به مرکز رأی‌دهی دیگر نیز ثبت‌نام نموده‌اند که این تعداد از مجموع ارقام ارایه شده کسر می شود.

کمیسیون مستقل انتخابات در حالی از این اصلاحات در ثبت‌نام فهرست رأی‌دهندگان سخن می‌گوید که قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان برگزار شود. قرار است از هفته آینده، رسما مبارزات انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز آغاز گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *