• انتشار: 21 سپتامبر 2017
  • ساعت: 11:38
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24411
پرینت

بیش از ۱۲۰ باب سردخانه پیاز در کابل به بهره برداری رسید

وزارت زراعت و آبیاری به منظور نگهداری محصولات پیاز کشاورزان در ولایت کابل ۱۲۱ باب سردخانه را در ۵ ولسوالی به بهره برداری سپرد.

اسدالله ضمیر، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری روز چهارشنبه شنبه ۲۹ سنبله هنگام افتتاح گفت که ۱۲۱ سردخانه پیاز در ولسوالی‌های چهارآسیاب، بگرامی، خاک‌جبار، قره‌باغ و ولسوالی موسهی ساخته شده‌ و به بهره برداری سپرده خواهد شد.

به گفتۀ اسدالله ضمیر، وزیر زراعت، این سرد‌خانه در دو بخش انفرادی و اشتراکی ساخته شده‌اند که از آن جمله، ۱۱۶ باب آن انفرادی و ۵ باب آن اشتراکی است.

وزارت زراعت نیز با نشر یک خبرنامه به نقل از آقای ضمیر گفته‌است که سردخانه‌های انفرادی پیاز ظرفیت ۱۲- ۱۵ متریک تن و سردخانه‌های اشتراکی قادر به جادادن ۵۰- ۶۰ متریک تن پیاز را دارد.

در عین حال آقای ضمیر تاکید کرده‌ که سردخانه‌های به بهره‌‌برداری سپرده شده، حداقل ظرفیت نگهداری ۱۹۵۰ تن پیاز را برای مدت نزدیک به ۶ ماه دارد و افزوده‌است که شماری از دهقانان ۵ ولسوالی کابل، طریقۀ نگهداری پیاز را در این سردخانه‌ها نیز آموخته‌اند.

گفتنی‌ست که مسؤولان مطبوعاتی در وزارت زراعت هزینۀ ساخت سرخانه‌های انفرادی پیاز را ۴۴۸ هزار افغانی و از سرخانه‌های اشتراکی را ۷۰۰ هزار افغانی گفته‌‌اند که با ۵۰ درصد سهم بلاعوض این وزارت ساخته‌ شده‌است.

قبل از این نیز وزارت زراعت، آبیاری و مالداری ۲۸۰۷ باب سردخانه را سه ولایت افغانستان احداث نموده‌است که باعث ۴۰ درصد کاهش میزان خسارات دهقانان در نگهداری پیاز و کچالو شده‌است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *