• انتشار: ۶ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۹:۳۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 19600
پرینت

بیش از نیمی از شهروندان کشور به اینده امیدوار نیستند

اداره بازرسی ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان در گزارش ویژه خود به کانگرس ایالات متحده گفته است که فقط ۲۹ درصد مردم افغانستان به آینده این کشور خوشبین هستند.

این گزارش رخدادهای سیاسی افغانستان را از اول اکتوبر تا ۳۱ ماه دسمبر پارسال مورد کنکاش و بررسی قرار داده است. در این گزارش موضوعاتی از جمله “حکومتداری ملی”، “آشتی و ادغام مجدد”، “تطبیق قانون”، “اقدامات ضد فساد”، “حقوق بشر” و “جنسیت” مورد بررسی قرار گرفته اند.

سیگار با استناد به گزارش سال گذشته “بنیاد آسیا” گفته است که فقط ۲۹.۳ درصد مردم افغانستان به این باورند که کشورشان در مسیر درست در حرکت است. این میزان در سال پیش تر، ۳۶.۷ درصد بود. به این ترتیب، میزان امید و خوشبینی به پایین تر حد خود از سال ۲۰۰۴ تاکنون رسیده است.

بیش از ۶۵ درصد مردم افغانستان می گویند که افغانستان در مسیر نادرستی پیش می رود. بیشتر آنان (۴۸.۸  درصد) ناامنی را دلیل بدبینی خود به آینده کشورشان می دانند. پس از این، بیکاری (۲۷.۵ درصد)، فساد اداری و مالی (۱۴.۶ درصد)، و همچنان اقتصاد بد و حکومتداری بد را دلایل ناامیدی خود عنوان کرده اند.

به گفته “سیگار”، با وجود تلاش های حکومت افغانستان در مبارزه با فساد، حدود ۹۰ درصد مردم می گویند که آنها در زندگی روزمره خود با مشکل فساد اداری روبرو اند. به عنوان مثال، از جمع کسانی که پارسال با پولیس تماس گرفته اند، ۴۸ درصد آنان گفته اند که به پولیس رشوه پرداخته اند. با آن هم در مقایسه با سال قبل از آن، ۵ درصد کاهش وجود داشته است.

علاوه بر این، “سیگار” با استناد به تحقیق “دیده بان شفافیت افغانستان” (IWA)، در گزارش خود نوشته است که ۷۱ درصد پاسخ دهندگان به پرسشنامه گفته اند که فساد طی دو سال گذشته افزایش یافته است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *