• انتشار: ۶ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۳۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24573
پرینت

بیش از نیمی از شهروندان به اطلاعات دسترسی ندارند

کمیسیون دسترسی به اطلاعات می گوید که با وجود تلاش های فراوان در زمینه دسترسی به اطلاعات شهروندان، اما هنوز بیش از نیمی از شهروندان کشور به اطلاعات دسترسی ندارند.

سیداکرام افضلی، رئیس کمیسیون دسترسی به اطلاعات شام روز چهارشنبه در نشستی که به منظور تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات برگزار شده بود، گفت که بیشتر از ۵۵ درصد مردم به اطلاعات دسترسی ندارند.

آقای افضلی افزود که حدود ۴۵ درصد شهروندان از قانون حق دسترسی به اطلاعات اگاهی دارند که ۷۵ درصدشان از طریق رسانه ها با این قانون اشنا شده اند.

اما برخلاف وجود قانون دسترسی به اطلاعات، اکثر اداره های دولتی از دادن اطلاعات به رسانه ها و شهروندان ابا می ورزند و این قانون را نقض می کنند.

رئیس کمیسیون دسترسی به اطلاعات می گویدکه ادارۀ امور و وزارت‎های کار و معارف در پایین‌ترین سطح پاسخگویی به شهروندان و رسانه‌ها قرار دارند.

آقای افضلی می‌گوید، میانگین پاسخ‎دهی به متقاضیان دسترسی به اطلاعات در تمامی اداره‎های مهم حکومتی تنها ۳۱ درصد بوده است.

مسؤولان کمیسیون نظارت دسترسی به اطلاعات می‌گویند، هنوز هم شمار زیادی از مردم از سازوکار و نحوۀ دستیابی به اطلاعات آگاهی کافی ندارند.

گفتنی‎ست که مجلس نمایند‌گان در نهم سرطان سال ۱۳۹۳ خورشیدی، طرح قانون حق دسترسی به اطلاعات را با اکثریت آرا در شش فصل و سی‌ودو ماده تصویب کرد.

اکنون که بیش از ۳ سال از تصویب این قانون می‌گذرد، آمار شکایت‌های خبرنگاران از عملی‌نشدن آن از سوی اداره‌ها دولتی همچنان بالاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *