• انتشار: 9 نوامبر 2015
  • ساعت: 17:08
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4144
پرینت

بیش از دو هزار کیلومتر مربع ساحه ماین گذاری شده است

مسئولان در نهاد های ماین پاکی کشور می گویند که از سال ۲۰۰۱ بدین سو با تلاش های فراوان هنوز هم بیش از دو هزار کیلومتر مربع ماین گذاری شده باقی مانده است.

این مسئولان وعده سپردند که تا سال ۲۰۲۳ این ساحات که ۲۰ درصد ساحات ماین گذاری می شود، را نیز عاری از ماین و مواد منفجره کند.

کفایت الله ابلاغ، رییس نهاد ماین پاکی “هیلو ترست” امروز (دوشنبه) در سومین “ورکشاپ منطقه ای ماین پاکی” در کابل گفت از سال ۲۰۰۱ بدینسو ۸۰ درصد اراضی کشور از وجود ماین ها و مواد منفجره پاک کاری شده و ۲۰ درصد باقی مانده نیز تا سال ۲۰۲۳ پاک خواهد شد.

این مسئول نهاد ماین پاکی هم چنان از کمبود بودجه اختصاص یافته برای ماین پاکی شکایت کرد و از جامعه جهانی خواست در این بخش نهادهای ماین پاکی را کمک کند.

وی تصریح نمود که نظر به گزارش وزارت کار و امور اجتماعی، نزدیک به ۱ میلیون تن در اثر انفجار مواد منفجر نشده تاکنون در کشور کشته، زخمی و یا معیوب شده اند.

در حاشیه این کنفرانس، عبدالقدوس ضیایی، مسوول بخش عملیات و تحقیق مرکز هماهنگی ملل متحد در امور ماین پاکی نیز گفت: ۸۰ درصد ماین های کارگذاری شده زمان روس ها بکلی پاک کاری شده است، اما جدیداً ساحات نظامی از سوی دشمن ملبس به ماین شده است که این ساحات بیش ۱۰۰۰ کیلومتر مربع را احتوا می کند.

آقای ضیایی افزود: هم چنان جنگ های که هنوز ادامه دارد مهمات و مواد منفجر نشده از خود باقی می گذارد که در اثر وجود این ماین ها هر روز تعدادی زیادی کشته، زخمی و معیوب می شوند.

گفتنی است که کشورهای افغانستان، آذربایجان، ایران و تاجکستان هر ساله ورکشاپ منطقوی ماین پاکی را جهت شریک نمودن تجارب و همکاری دایر می کنند.

برای اولین بار این کنفرانس در سال ۲۰۱۳ در تاجکستان و سپس در سال ۲۰۱۴ در کشور جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *