• انتشار: 12 دسامبر 2015
  • ساعت: 16:23
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5070
پرینت
وزارت صحت:

بیشتر شفاخانه ها کهنه و غیر معیاری اند

وزارت صحت عامه می گوید که بیشتر شفاخانه های شهر کابل کهنه و غیر معیاری است و از نظر زیر ساخت ها مشکلات زیادی دارد و نیاز به بازسازی دارد.

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه امروز (شنبه) هنگام افتتاح بخش جراحی شفاخانه آتاترک گفت که به دلیل کمبود بودجه نمی تواند امکانات بهتر برای بیماران مهیا سازد.

او با انتقاد گفت: هم اکنون وزارت صحت عامه از بودجه شش ماه سال مالی فقط ۳۰ درصد آن را به دست آورده است که یکی از دلایل پایین بودن خدمات شفاخانه ها است.

آقای فیروز از دولت خواست تا وزارت صحت عامه را از نگاه مالی حمایت کند تا این وزارت عرضه خدمات را بهتر و خوبتر برای شهروندان فراهم سازد.

وزیر صحت عامه افزود، از سوی دیگر شفاخانه های شهر کابل برای جمعیت ۷۰۰ هزار نفری در نظر گرفته شده بود و هم اکنون به دلیل کثرت نفوس این شفاخانه ها جوابگوی متقاضیان نمی باشد.

آقای فیروز علاوه کرد، هم اکنون وزارت صحت عامه با سیلی از متقاضیان روبرو است که این شفاخانه ها نمی تواند جوابگوی این متقاضیان باشد.

در همین حال داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایوی حکومت نیز در این محفل گفت که حکومت کمبودی ها را درک می کند و به هیچ وجه بخش صحت از اولویت دور نمی ماند.

آقای عبدالله افزود که اهمیت صحت در کشوری که در حال جنگ است و هر روز قربانی می دهد از جایگاه خاصی برخوردار است و حکومت با در نظر داشت امکانات سهولت ها را در خدمت این بخش قرار خواهد داد.

رئیس اجرایی حکومت گفت که در تامین خدمات برای مردم افغانستان آنچه در توان داریم فروگذاشت نخواهیم کرد.

در همین حال وزارت صحت عامه بخش جراحی اطفال شفاخانه اتاترک را که به ارزش دو میلیون دالر از کمک های کشور ترکیه اعمار شده بود در این شفاخانه افتتاح نمود.

علی سید آکن، سفیر ترکیه مقیم کابل نیز حین گشایش بخش جراحی شفاخانه اتاترک گفت: همکاری های ترکیه در بخش صحت ادامه خواهد داشت و ترکیه حاضر است تا افغانستان را در سایر بخش ها نیز همکاری کند.

سلیمان شاهین، رئیس موسسه تیکا نیز در این محفل گفت: همکاری های ما در بخش صحت منحصر به شفاخانه اطفال اتاترک نمی باشد، بل در سایر شفاخانه ها نیز کمک خواهند کرد.

او از تمویل شفاخانه دوستی میمنه، مرکز نرس و قابلگی میمنه، شفاخانه اطفال شهر شبرغان و کلینیک های حمایه طفل و مادر در سال ۲۰۱۶ خبر داد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *