• انتشار: 7 آگوست 2019
  • ساعت: 17:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36649
پرینت
کمیته مک:

بیشتر دیپلمات‌های وزارت خارجه بر اساس روابط و باج‌گیری مقرر شده‌اند

یک بررسی کمیته مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری ( مک) نشان می‌دهد اکثر کارمندان و دیپلمات‌ها در وزارت خارجه کشور بر اساس روابط و پیوندهای سیاسی، باج‌گیری و امتیازدهی استخدام شده‌اند.

باری سلام رییس این کمیته امروز چهارشنبه (۱۶ اسد) در یک نشست خبری در کابل، یافته‌های یک بررسی “مک” از دو پروسه‌ استخدام کارمندان و اعزام دیپلمات‌ها به خارج در وزارت خارجه را با رسانه‌ها شریک کرد.

آقای سلام گفت در پروسه یاد شده، روابط و پیوندهای سیاسی، باج‌گیری و امتیازدهی بر قوانین و لوایح چیره شده و دیپلمات‌ها در اکثر موارد بدون در نظرداشت، لوایح منابع بشری در این وزارت گماشته شده‌اند.

این بررسی بین ماه‌های سپتامبر ۲۰۱۷ تا جنوری ۲۰۱۹ میلادی بر اساس درخواست ریاست جمهوری صورت گرفته و وزارت خارجه در برخی موارد در ارایه اطلاعات همکاری نکرده است.

رییس کمیته مک، از استخدام دیپلمات‌ها در این وزارت بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ یادآوری کرده افزود ۴۴ درصد از کل کارمندان استخدام شده در این مدت، بدون اشتراک در آزمون کانکور و از مجراهای غیر رسمی در وزارت خارجه گماشته شده‌اند. وی مجموع این کارمندان را نزدیک ۵۰۰ نفر خواند.

آقای سلام افزود، اکثر این کارمندان و دیپلمات‌های که پیش از سال ۲۰۱۱ در وزارت خارجه استخدام شده‌اند، بدون تسلط کامل بر زبان انگلیسی- که شرط عمده تقرر دیپلمات‌ها محسوب می‌شود- و داشتن معیارهای تحصیلی لازم و مرتبط در این وزارت تقرر یافته‌اند.

وی تاکید کرد بنا بر مدارکی که کمیته مک به آن‌ها دست یافته، این کارمندان بنا بر روابط سیاسی، پیوندهای خانوادگی، باج‌گیری و امتیازدهی در شرایطی که افراد بانفوذ در وزارت خارجه باهم رقابت می‌کردند، استخدام شده‌اند.

رییس این کمیته از نقض قوانین و لوایح در اعزام دیپلمات‌های به خارج و چیرگی روابط سیاسی و باج‌گیری روی این پروسه یادآور شد و اظهار داشت که بر اساس یافته‌های “مک” برخی دیپلمات‌ها تا مدت ۲۰ سال در ماموریت‌های بیرون مرزی وزارت خارجه خدمت کرده‌اند، مدتی که بر اساس قوانین به ۳ سال محدود می‌شود.

او همچنان ماموریت‌های موقت این وزارت در خارج را نیز پراز چالش و نقض قانون دانسته خاطر نشان کرد که در جریان ده سال گذشته دستکم ۲۱۰ کارمند موقت وزارت خارجه از ماموریت‌های بیرون مرزی برنگشته و پناهندگی گرفته‌اند که این مساله به اعتبار این وزارت صدمه وارد کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *