• انتشار: ۳۰ سرطان ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۷:۲۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36117
پرینت
گزارش تازه کمیته مک نشان داد

بیشتر اعضای شورای ملی افغانستان رشوه می گیرند

یافته‌های یک گزارش تازه کمیته مستقل نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری (مک) نشان می‌دهد رشوه ستانی و لابی‌گری برای دریافت پول بین اعضای شورای ملی افغانستان به یک امری عادی تبدیل شده است.

میوند روحانی رییس دبیرخانه کمیته مک امروز یکشنبه (۳۰ سرطان)، گزارش ارزیابی آسیب‌پذیری‌های فساد اداری در شورای ملی که توسط این کمیته تهیه شده را با رسانه‌ها شریک ساخت.

آقای روحانی با ارائه یافته‌های این گزارش، اکثر پروسه‌های اداری و عملکردهای اعضای شورای ملی افغانستان را آغشته به فساد خواند.

وی گفت بر اساس این بررسی، فساد گسترده در مصارف شورای ملی وجود دارد و رشوه ستانی و لابی‌گری برای دریافت پول به یک امر شایع بین اعضای این شورا بدل شده است.

ارزیابی یاد شده بین ماه فیبروری دو سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ میلادی صورت گرفته و با اعضای شورای ملی، فعالان جامعه مدنی، فعالان رسانه‌ای و استادان دانشگاه برای دریافت اطلاعات گفتگو شده است.

همچنان اسناد دست اول و دست دوم شورای ملی و وزارتخانه‌های مرتبط در جریان تحقیق بررسی شده است.

روحانی اظهار داشت اعضای شورای ملی برخلاف قانون تدارکات، با وجود تضاد منافع در قراردادهای دولتی اشتراک می‌کنند، اعضای شورا در ثبت دارای‌های‌شان ناتوان بوده‌اند و یک باور نیرومند بین اکثر اعضای شورا وجود دارد که آنان از قانون فراتر هستند.

 او با اشاره به یافته‌های این ارزیابی از چهارچوب‌های قانونی و سازمانی در شورای ملی اضافه کرد که اعضای این شورا اکثرا درمخالفت با حکومت هستند، شفافیت در روند قانون گذاری وجود ندارد، نمایندگان از قانون‌گذاری فهم درستی ندارند و برای تصویب قوانین بین گروه‌های کاری شورای ملی و کمیته تقنین وزارت عدلیه هماهنگی وجود ندارد.

آقای روحانی روند نظارت شورای ملی از کارکرد حکومت را نیز معروض به فساد دانست؛به گفته‌ او، کارشیوه‌ درستی برای حل منازعات شورای ملی و حکومت وجود ندارد، نظارت اعضای شورای از عملکرد حکومت غیر موثر است و مهمتر از همه، منافع شخصی نمایندگان روی عملکرد نظارتی آنان از کارکرد حکومت تاثیر می‌گذارد.

وی عملی نشدن راهبرد مبارزه با فساد در شورای ملی، اعمال تبعیض در اقدام‌های تادیبی/ مجازات نمایندگان و وجود فرهنگ معافیت از مجازات در این شورا که عامل فساد نیز تلقی می‌شود را از دیگر یافته‌های این بررسی خواند.

رییس دبیرخانه مک از فساد در استخدام کارمندان اداری شورای ملی نیز یاد آور شده گفت بیشتر استخدام‌ها بر اساس روابط خانوادگی صورت گرفته، متخصصان حقوقی با تجربه در میان این کارمندان وجود ندارند و میکانیزمی برای رد صلاحیت هیئت اداری شورا پس از استجواب نیز وجود ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *