• انتشار: ۳۱ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۳:۲۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21823
پرینت

بیشترین جرم ناشی از قاچاق مواد مخدر در کابل و ننگرهار صورت گرفته است

ریاست عمومی دادستانی اختصاصی مرکز عدلی و قضائی مبارزه علیه جرایم مسکرات و مواد مخدر در ماه جوزای سال جاری بیشترین جرم ناشی از قاچاق مواد مخدر در ولایت های کابل و ننگرهار صورت گرفته است.

بر اساس گزارشی که این ریاست منتشر کرده است، ولایت کابل با داشتن۱۷ قضیه، ولایت ننگرهار با داشتن ۱۲ مورد و ولایت نیمروز با داشتن ۷ قضیه  درصدر فهرست ولایات دارای قضایای جرمی مواد مخدر قرار گرفته است.

این ریاست همچنین گفته است که ولایت های دایکندی، خوست، نورستان، پنجشیر، زابل، وردک، سرپل، سمنگان، پکتیکا، پکتیا، ارزگان، لغمان، کنر، کاپیسا، هلمند، غور، غزنی، فاریاب، بدخشان، بغلان و بادغیس هیچ جرم قاچاق ثبت نشده است.

براساس گزارش در این ماه، ۲۴۴.۱۳۵ کیلو گرام هیروئین، ۲۵۰۰ کیلوگرام مورفین، ۱۳۳۴  کیلو گرام تریاک، ۳۱۷.۵۲۵ کیلوگرام چرس، ۶۳۴۰.۹ کیلوگرام مواد کیمیاوی جامد و ۴۵۲۴.۱ لیتر مشروبات الکولی کشف و ضبط شده است.

مدیریت عمومی تدقیق، بررسی و لابراتوار پولیس می گوید که در جریان ماه جوزا سال ۱۳۹۶، جمعاً ۵۱ قضیه به ظن ۶۸ تن به شمول ۴ موظف خدمات عامه، ۲ خانم و ۲ خارجی از اتباع کشورهای ایران و پاکستان بررسی شده است.

همچنین به اساس معلومات ریاست عمومی دادستانی اختصاصی مبارزه علیه جرایم مسکرات و مواد مخدر، این ریاست در کنار ۴۹ قضیه از قضایای باقی مانده از ماه گذشته و دریافت ۲۹ قضیه جدید از مدیریت عمومی تدقیق، بررسی و لابراتوار پولیس مبارزه علیه جرایم مسکرات و مواد مخدر که جمعاً ۷۸ قضیه می شود از آن  جمله مراحل تحقیقاتی ۴۳ قضیه جرایم مسکرات و مواد مخدر را تکمیل نموده اند.

ریاست عمومی دادستانی طی همین مدت ۷۴ قضیه را محول محاکم ذیصلاح نموده که از آن جمله ۴۶ قضیه را به محکمه ابتدائیه، ۱۸ قضیه را به محکمه استیناف و ۱۰ قضیه را به دیوان امنیت عامه دادگاه عالی ارسال کرده است.

بربنیاد گزارش این ریاست طی میعاد یاد شده در قبال ۳۰ قضیه از جانب محکمه ابتداییه، در ارتباط به ۲۰ قضیه از جانب محکمه استیناف اختصاصی مبارزه علیه جرایم مسکرات ومواد مخدر و در قبال ۱۴ قضیه از  جانب دیوان امنیت عامه دادگاه عالی فیصله صادر شده است.

ریاست متذکره در جریان ماه جوزا سال ۱۳۹۶به تعداد ۱۰ عراده وسایط نقلیه و ۲۹ سیت موبایل همراه مختلف النوع را که از نزد قاچاقبران بدست آمده بود مصادره نموده و همچنان مبلغ ۱۸۸۳۵۰ افغانی و مبلغ ۳۱۲۷ دالر امریکایی از نزد قاچاقبران حصول و به حساب قطعی این دادستانی تحویل بانک مرکزی افغانستان شده است.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *