• انتشار: ۳۰ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۳:۱۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11083
پرینت

بیست و هفتمین اجلاس سه جانبه افغانستان، پاکستان و سازمان ملل در امور پناهندگان در پاکستان پایان یافت

بیست و هفتمین اجلاس سه جانبه افغانستان، پاکستان و کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) روز سه شنبه ۲۹ سرطان سال روان به میزبانی دفتر UNHCR مقیم پاکستان در شهر بوربن آن کشور دایر شد که عودت داوطلبانه مهاجرین افغان اساسی ترین بحث های مطرح شده این اجلاس را تشکیل میداد.

 

سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان در رأس یک هیئت، خانم مایا به نمایندگی از دفتر UHNCR در کابل، قادر بلوچ وزیر سفران دولت پاکستان و اندریکا رتواتی به نمایندگی از دفتر UHNCR در اسلام آباد اشتراک کنندگان اجلاس روز سه شنبه بودند.

در این جلسه طرفهای سه گانه تعهد شان را در ارتباط به استراتژی راه حل ها منحیث یک چارچوب منطقه ای به منظور تشخیص و تطبیق راه حل ها برای ۵٫ ۱ میلیون پناهنده افغان ثبت و راجستر شده در پاکستان وعودت داوطلبانه پناهندگان افغان در شرایط مصون، و با عزت و تلاش بر ضرورت ایجاد فضای مناسب به این منظور و ادغام مجدد پایدار در افغانستان به شمول بهبود دسترسی به خدمات، افزایش فرصت های امرار معیشت و اصلاح روند توزیع زمین تاکید نمودند.

دولت افغانستان و UNHCR از سخاوت و حسن نیت دولت و مردم پاکستان برای میزبانی میلیونها پناهنده افغانستان در طول سه دهه گذشته و فیصله آن دولت مبنی بر تمدید کارت های مهاجرین الی اخیر سال ۲۰۱۶ قدر دانی نموده و از پاکستان خواستند تا تمدید طولانی مدت کارت های مهاجرین، برای حمایت از عودت داوطلبانه شان را مد نظر قرار دهد.

دولت های افغانستان و پاکستان همچنین از UNHCR بخاطر افزایش کمک نقدی به مهاجران از ۲۰۰ دالر امریکایی به ۴۰۰ دالر که برای هر یک از برگشت کنندگان داوطلب پرداخت می شود قدردانی کردند.

پاکستان، تعهد پایدار دولت وحدت ملی افغانستان جهت یافتن راه حل های پایدار برای موضوعات طولانی ترین بیجا شدگی، قدر دانی کرد و از گام های برداشته شده برای تحقق این عزم، مانند کمیسون عالی امور مهاجرت تحت ریاست رئیس جمهور و تایید استراتیژی جامع عودت داوطلبانه و ادغام مجدد، استقبال نمود.

عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان به نمایندگی از دولت افغانستان، معلومات جدید را در مورد ابتکارات اخیر حکومت وحدت ملی که به منظور حصول تامین عودت داوطلبانه و ادغام مجدد پایدار و پلان عمل ملی پنج ساله برای عودت کنندگان داوطلب ارایه کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *