• انتشار: 10 دسامبر 2015
  • ساعت: 16:33
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5018
پرینت
شبکه نهاد های مدنی افغانستان:

بودجه سال مالی ۱۳۹۵ انتظارات مردم را براورده نمی کند

شبکه نهادهای مدنی افغانستان می گوید که بودجه سال مالی ۱۳۹۵ مغایر با قانون اساسی است و انتظارات و نیازهای جدی مردم را برآورده نمی کند.

 

سید ناصر موسوی، عضو شبکه نهادهای مدنی افغاستان، امروز (پنجشنبه) در یک نشست خبری گفـت: متاسفانه طرح بودجه سال ۱۳۹۵ خلاف انتظارات و نیاز های جدی جامعه بوده و این بودجه اشتغالزا و کار آفرین نمی باشد.

آقای موسوی افزود که این طرح هیچ همخوانی با نیاز های اساسی و فوری جامعه ندارد و نمی تواند برای مردم افغانستان مفید واقع شود.

به گفته او؛ آنانی که این بودجه را طرح کرده اند هیچ شناختی از وضعیت جامعه نداشته و مشورت درست با اداره های مسوول و دست اندرکار نیز نکرده اند.

این در حالی است که اوایل هفته جاری دیدبان شفافیت افغانستان نیز بودجه سال مالی ۱۳۹۵ را بدلیل کلی گویی و عدم وضاحت آن ناقص و غیر شفاف خوانده بود.

در همین حال دیگر اعضای شبکه ی نهادهای مدنی افغانستان می گویند که در طرح این بودجه به برنامه های توسعه ای و انکشافی کم تر توجه کرده است.

آنان خاطر نشان کردند؛ پروژه مهم “گردن دیوال” که پایتخت را از مسیر ولایت میدان وردک، بامیان و غور به هرات وصل می کند؛ در این بودجه کاملاً نادیده گرفته شده است.

شبکه نهاد های مدنی افغانستان از مجلس نمایندگان می خواهد که تا برطرف شدن کامل نقایض طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۵ از تصویب این بودجه خودداری کنند.

بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۵ چندی پیش به مجلس فرستاده شد و قرار است نمایندگان در مورد بودجه نظرات خود را ارایه کنند و تصویب کنند.

گفتنی است طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۵ از سوی وزارت مالیه مجموعاً  ۴۶۱٫۸ میلیارد افغانی معادل ۷٫۳ میلیارد دالر در نظر گرفته شده است که به تناسب بودجه سال ۱۳۹۴، حدود شش درصد افزایش را نشان می دهد.

از این میان، ۶۱ درصد برای بودجه عادی و ۳۹ درصد آن برای بودجه انکشافی درنظر گرفته شده است و بنا بر گفته وزارت مالیه، ۶۸ بودجه سال مالی آینده، براساس کمک های خارجی ترتیب شده است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *