• انتشار: 28 جولای 2019
  • ساعت: 17:14
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 36357
پرینت
کمیته مک:

به پرونده های فساد مقامات بلند پایه حکومتی تاکنون رسیدگی لازم صورت نگرفته است

کمیته مستقل و مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد (مک) می گوید دوسیه های فساد مقامات عالی رتبه حکومت در سارنوالی بدون رسیدگی رها شده اند.

میوند روحانی رییس دبیرخانه این کمیته امروز یکشنبه (۶ اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت سارنوالی تاکنون تنها به شش پرونده بزرگ فساد مربوط به مقامات عالی رتبه دولتی رسیدگی کرده و مابقی به کندی در حال پیگیری می باشند.

وی افزود دادستانی از مدت ها پیش تاکنون نتوانسته نزدیک به ۶۰ پرونده بزرگ فساد وابسته به مقامات بلند حکومتی را بررسی و به دادگاه عالی ارسال کند.

آقای روحانی گفت کمیته ویژه رسیدگی به پرونده های بزرگ فساد مالی مقامات حکومتی به پیشنهاد مک در دادستانی تشکیل شده و امید می رود روند رسیدگی به این پرونده ها با سرعت بیشتری پیگیری شود.

مسئول تکنیکی کمیته مک نیز نابسامانی در مراکز طب عدلی که بخشی از نظام قضایی افغانستان محسوب می‌شود را بخش دیگری از چالش‌های موجود در نظام قضایی کشور خواند.

رستم پیمان مشاور حقوقی این کمیته گفت به دلیل عدم وجود مراکز بررسی طب عدلی در ولایات باید پرسش نامه ها از ولایات به کابل ارسال شود که این خود یک پروسه زمانگیر است. از سویی هم در مراکز بررسی طب عدلی در ولایات افراد متخصص وجود ندارند.

وی تأکید کرد به دلیل مشکلات بالا داکتران عادی مجبورند به پرسش نامه طب عدلی پاسخ دهند.

اقای پیمان افزود برای رفع این مشکلات کمیته مک از مدت ها پیش به مرکز طب عدلی تقاضا داده اما تا هنوز این چالش ها رفع نشده اند.

باید گفت مراکز طب عدلی در چارچوب وزارت صحت عامه افغانستان فعالیت می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *