• انتشار: 17 سپتامبر 2018
  • ساعت: 10:43
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 29287
پرینت
عمران خان صدر اعظم پاکستان

به مهاجران افغانستانی متولد پاکستان تابعیت داده می شود

صدر اعظم پاکستان در یک گردهمایی در شهر کراچی گفت: به افغانستانی های که در پاکستان متولد شده باشد، تابعیت پاکستان داده می‌شود.

عمران خان، صدر اعظم جدید پاکستان، گفته است که برای مهاجرین افغانستانی مقیم آن کشور تابعیت پاکستانی می‌دهد.
صدر اعظم پاکستان دریک گردهمایی در شهر کراچی با اشاره به تعامل کشورهای اروپایی و امریکا با مهاجرین گفت که به آن افغانستانی‌هایی که فرزندان شان در پاکستان متولد و بزرگ شده اند، تابعیت پاکستان داده می شود.
عمران خان گفت “در هر کشور جهان این کار می‌شود، پس ما چرا این ظلم را بر مهاجرین روا داریم، آنان نیز انسان اند. چرا آنان را اینقدر محروم نگهداشته ایم”.
صدر اعظم پاکستان گفت که ظلم در جامعه پیامدهای بدی دارد و گفت “در کراچی دو و نیم میلیون افغانستانی و بنگالی زندگی می‌کنند و به آنان تذکره و پاسپورت داده نمی‌شود…آنان در بدل پول ناچیز تن به کارهای شاقه می‌دهند. از این رو در کراچی یک طبقۀ محروم پیدا شده است که از اینرو مردم گاهی دست به جنایت می‌زنند”.
عمران خان گفت که دادن تابعیت به این مهاجرین یکی از اولویت های کاری وی خواهد بود.
وی پس از پیروزی در انتخابات ماه گذشته پاکستان در نخستین سخنرانی اش خواستار آزادی رفت و آمد در مرزهای افغانستان و پاکستان شد تا مردم دو کشور بتوانند مانند کشورهای اروپایی آزادانه به دو سوی مرز رفت و آمد کنند.
سید حسین عالمی وزیر مهاجرین به تازگی در کنفرانس خبری گفت که هم اکنون حدود ۱.۴ میلیون مهاجر افغان دارای مدارک اقامت و حدود ۴۰۰ هزار مهاجر دیگر دیگر بدون مدارک اقامت در پاکستان زندگی می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *