• انتشار: 15 آگوست 2015
  • ساعت: 13:39
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 1721
پرینت

به زودی کیفیت تولیدات کالاهای داخلی بالا می رود

اداره حمایت از سرمایه گذاری (ایسا) و اداره ملی استندرد افغانستان (انسا) به منظور بهتر شدن کیفیت تولیدات کالاهای داخلی تفاهمنامه ای را امضا کردند.

محمد قربان حقجو، رئیس اداره حمایت از سرمایه گذاری هنگام امضای تفاهمنامه امروز (شنبه) گفت: امضای این تفاهمنامه باعث بهتر شدن کیفیت کالاهای داخلی و عرضه خدمات معیاری در کشور می شود.

آقای حقجو افزود، علاوه بر معیاری شدن خدمات، مصرف کنندگان نیز از تولیدات و خدمات بهتر استفاده خواهند کرد.

وی خاطر نشان کرد، در اقتصادی که معیار وجود نداشته باشد و مصرف کنندگان نیز ندانند که محصول خوب کدام است، رقابت در بازار را زیر سوال می برد و از سوی دیگر مصرف کنندگان با خیال اسوده تر کالا انتخاب می کنند.

این اقدام در حالی از سوی این دو اداره صورت می گیرد که آشفتگی های فراوانی در بازارهای کشور وجود دارد و شهروندان به چنین برنامه های اعتماد ندارند.

پوپل زی پوپل، رئیس اداره ملی استندرد در همین حال گفت که طی سال های گذشته برنامه جامع ای برای جلوگیری از تولیدات کم کیفیت نداشتیم ولی اکنون با این برنامه از تولید کالاهای بی کیفیت جلوگیری می شود.

آقای پوپل افزود که بعد از این کالاها با نام و نشان اداره ملی استندارد ارایه می شود و تولید کنندگان مکلف به رعایت این تفاهمنامه می باشند.

رئیس اداره ملی استندرد خاطر نشان کرد که اگر تولیدکنندگان داخلی معیارهای تولید را در نظر نگیرند از اداره بین المللی استندرد (ISO) اخراج می شویم.

گفتنی است که علاوه بر تولیدات داخلی کالاهای وارداتی بی کیفیت با ارم و نشان استندرد کشورهای مطبوع نیز وارد کشور می شود و کشور را از نظر محیط زیستی و زیر بنایی به خطر می اندازد.

سیمنت، تیل، کالاهای مصرفی و برخی از محصولات برقی که وارد کشور می شود از کیفیت پایینی برخوردار است و تاکنون از طرف نهادهای مربوط توجهی صورت نگرفته است.

رئیس اداره ملی استندرد اما می گوید که بعد تصویب و شورای وزیران و واگذار کردن کیفیت تیل بر یک شرکت بین المللی، حدود ۲ میلیون لیتر تیل بی کیفیت برگشت داده شد.

مقام های این دو اداره بر این نظرند که آگاهی داشتن از معیارهای تولید بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، باعث می شود که از تولید کالاهای بی کیفیت جلوگیری شود.

این اداره ها می گویند که در صورت نداشتن کیفیت، مصرف کنندگان نیز می توانند از تولیدکنندگان شکایت کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *