• انتشار: 5 نوامبر 2016
  • ساعت: 19:19
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 15104
پرینت
جنرال نیکلسون:

به زودی تحقیقاتی در خصوص تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی کندز راه اندازی می شود

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان گفته است که به زودی تحقیقاتی در خصوص تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی اخیر در کندز که در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای آمریکایی صورت گرفت، راه اندازی می شود.

گفتنی است که روز پنجشنبه هفته گذشته، قریه «بزقندهاری» در اطراف شهر کندز هدف یک حمله هوایی قرار گرفت، که در آن بیش از ۳۰ غیرنظامی به شمول کودکان بسیار خردسال جانشان را از دست دادند.

این حمله هوایی توسط ناتو و به درخواست نیروهای امنیتی افغانستان و مشاوران آمریکایی شان در زمین صورت گرفت، که توسط شورشیان طالبان هدف حمله قرار گرفته بودند.

جنرال جان نیکلسون گفته است که بخاطر از دست رفتن جان انسان های بی گناه در این رویداد، بسیار متاسف است.

وی در بیانیه ای گفت “تحقیقات اولیه نشان می دهد که تلاش های روز پنجشنبه در اطراف شهر کندز برای دفاع از نیروهای امنیتی افغانستان، تلفات غیرنظامی نیز به همراه داشته است.”

او افزوده است: “ما با شرکای افغان مان در این خصوص تحقیق می کنیم و حقایق را مشخص خواهیم کرد.”

لازم به ذکر است که این حمله پس از آن صورت گرفت، که ۳ سرباز قطعات خاص نیروهای امنیتی افغانستان و دو سرباز آمریکایی هنگام درگیری با شورشیان طالبان در این منطقه کشته شدند.

مقامات می گویند “که در آن هنگام از چندین طرف هدف حمله و شلیک گلوله قرار گرفتند و در نتیجه درخواست حمایت هوایی کردند.”

مقامات کشورمان می گوید که در این رویداد ۳۳ غیرنظامی به شمول ۱۷ کودک جانشان را از دست دادند.

در همین حال، دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی گفته است که شورشیان طالبانی که در این حمله هوایی هدف قرار گرفتند، از اعضای برجسته این گروه بودند که در خانه های خودشان هدف حمله قرار گرفتند.

وی گفت “آنها اعضای عادی گروه طالبان نبودند که دور هم جمع شده بودند. آنها مسئولیت رهبری جنگ کندز را به عهده داشتند. آنها فرماندهان کمیسیون نظامی طالبان بودند.”

آقای وزیری افزود که این اعضای ارشد طالبان عمدا از اعضای خانواده هایشان به عنوان سپر دفاعی خود استفاده می کنند.

او گفت “آنها جلساتشان را در خانه هایشان برگزار می کنند، و اگر افراد ملکی در حمله به آنها کشته شوند، در واقع برای آنها یک دستاورد محسوب می شود، زیرا می توانند بگویند که دولت افراد ملکی را هدف قرار داده است.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *