• انتشار: ۲۸ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۰۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27556
پرینت

به خانواده های شهدای «دره میرزاولنگ» سهمیه حج و زمین توزیع می گردد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در دیدار با بزرگان «دره میرزاولنگ» ولایت سرپل از اعطای سهمیه حج به ۴۹ خانواده شهید این منطقه و توزیع زمین به آنها سخن گفت.

دفتر ریاست جمهوری نوشته است که محمد اشرف غنی شب گذشته با بزرگان «دره میرزاولنگ» ولایت سرپل دیدار و خواسته های آنان را شنید.

دراین دیدار، سیداحمد جوادی به نمایندگی از دیگران صحبت کرد و گفت: «خواست همه مردم افغانستان به خصوص مردم میرزا اولنگ این است تا امنیت کامل تأمین گردد.»

جوادی پیشنهاداتی را در بخش‌ اعطای ‌زمین، سهم حج و بورسیه‌ های تحصیلی به خانواده ‌های شهدای میرزا اولنگ و کمک‌های اولیه به باشندگان آن منطقه مطرح‌ کرد.

دفتر ریاست جمهوری می افزاید که آقای غنی پس از استماع خواست‌ های بزرگان درۀ میرزا اولنگ گفت: «حادثۀ میرزا اولنگ، جنایت ضد بشری بود و من آواز شما را در اجلاس سازمان ملل‌متحد بلند کردم، درد شما درد بشریت و درد تمام ملت افغانستان است.»

رئیس ‌جمهور علاوه‌ کرد که اقداماتی برای تأمین امنیت بهتر ولایات شمال به خصوص ولایت سرپل روی‌دست گرفته شده‌ است.

منبع علاوه می کند که آقای غنی به ادارۀ اراضی هدایت ‌داد تا تدابیر توزیع نمرات زمین را به خانواده‌ های شهدای میرزا اولنگ روی ‌دست گیرد.

همچنین وی به ادارۀ مبارزه با حوادث هدایت ‌داد که بسته‌ های کمکی عاجل و نیز زمینۀ کمک به اعمار سرپناه به آنها را فراهم سازد.

رئیس‌ جمهور همچنین به ادارۀ امور ریاست ‌جمهوری دستور داد تا برای ۴۹ خانوادۀ شهدای میزرا اولنگ، سهمیۀ حج درنظر گرفته ‌شود.

رئیس ‌جمهور محمداشرف غنی وزارت تحصیلات عالی را توظیف ‌ساخت تا برای جوانانی که از درس و ادامه تحصیل بازمانده ‌اند، زمینه ادامه تحصیل را فراهم‌ سازد.

لازم به ذکر است که جنگجویان گروه طالبان و داعش به طور مشترک در بامداد پنج شنبه ۱۲ اسد سال گذشته خورشیدی (۱۳۹۶) به قریه میرزاولنگ حمله کرده و پس از ساعت ها درگیری با نیروهای امنیتی مستقر در منطقه، این روستا را به تصرف خود در آوردند. در این حمله در حدود ۵۰ غیرنظامی جان خود را از دست دادند و مال و املاک ساکنین نیز نابود گردید.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این رویداد را جنایت علیه بشریت عنوان کرد. نیروهای امنیتی پس  از ده روز توانستند که این روستای استراتژیک را بازپس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *