• انتشار: ۱۵ جوزا ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۵۷
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 9995
پرینت
اشرف غنی:

“بند سلما زمینه تحرک اقتصادی را فراهم می کند و نیاز به کمک های خارجی کمتر خواهد شد”

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور می گوید که به منظور کاهش وابستگی به کمک های کشورهای خارجی باید زمینه تحرک اقتصادی در کشور فراهم گردد و راه اندازی بند سلما یکی از اقدامات دولت برای این تحرک اقتصادی می باشد.

 

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور که به منظور افتتاح بند سلما پیش از ظهر روز گذشته به ولایت هرات سفر کرد، عصر دیروز در جمعی از جوانان و زنان این ولایت حضور یافت.

در این دیدار، آقای غنی پس از شنیدن برخی مشکلات از جمله کمبود خدمات صحی، ضعف سیستم آزمون کانکور، توزیع ناعادلانه بورسیه های تحصیلی، کمبود فرصت های شغلی و در خواست های جوانان و زنان ولایت هرات گفت که حس مسئولیت پذیری در ادارات دولتی افغانستان بسیار کمرنگ می باشد.

وی گفت “همه ما وظیفه داریم تا برای تقویت فرهنگ مسئولیت پذیری بخصوص در دوایر دولتی سهم داشته باشیم.”

آقای غنی همچنین علاوه کرد “برنامه های کاریابی کوتاه مدت از سوی نهادهای مختلف دولتی راه انداری شده است، اما هدف ما ایجاد یک اقتصاد پایدار و محرک می باشد که در دراز مدت زمینه های بیشتر کاری و رشد اقتصادی را به دنبال داشته باشد.”

رئیس جمهوری کشور تاکید کرد که برای کاهش وابستگی ها به کمک های کشورهای خارجی، تحرک اقتصادی در کشور باید صورت بگیرد و افتتاح بند سلما (بند دوستی افغان-هند) یکی از برنامه هایی است که زمینه تحرک اقتصادی را فراهم می کند.

لازم به ذکر است که بند سلما از منبع کمک های بلا عوض کشور هند و با هزینه تقریبی ۳۰۰ میلیون دالر ساخته شده است.

این بند چند منظوره توانایی تولید ۴۲ مگاوات برق، آبیاری ۷۵ هزار هکتار زمین و تامین آب آشامیدنی مردم منطقه را دارد.

آقای غنی همچنین در بخش دیگری از صحبت هایش گفت که حکومت اقداماتی عملی برای پایان دادن به فرهنگ مصونیت از پیگیری در امر مبارزه با فساد اداری را برداشته است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد که تمام دوسیه های زنان زندانی بررسی گردیده و در دوران حبس زنان زندانی نیز تخفیف وکاهش به عمل آمده است.

رئیس جمهور همچنین گفت که یک کمیسیون مشخص برای توزیع عادلانۀ بورسیه های تحصیلی تشکیل خواهد شد.

وی علاوه کرد که کانکور سال گذشته نسبت به سال های قبل شفاف تر برگزار گردید، اما همچنان نیاز است تا چگونگی سیستم تحصیلات عالی در افغانستان بازنگری شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *