• انتشار: ۲۸ عقرب ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۵:۴۰
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 4473
پرینت

بند سلما اوایل سال ۱۳۹۵ افتتاح می شود

مقام های وزارت انرژی و آب می گویند که تا اواخر سال جاری شمسی کار بند سلما تمام می شود و اوایل سال ۱۳۹۵ این بند افتتاح خواهد شد.

بدین منظور امروز (پنجشنبه) نشستی بین وزیر انرژی و آب و سفیر هند مقیم کابل در وزارت انرژی و آب برگزار شد.

خبرنامه ای که از سوی وزارت انرژی و آب منتشر شده است، علی احمد جلالی گزارشی از کارهای انجام شده بند سلما داد و افزود که از سه توربین، دو توربین آماده تولید برق است.

آقای عثمانی در ادامه گفت گزارش های روزمره ما نشان می دهد که سطح آب در بند دوستی –هند و افغان- به بیش از ۴۰ متر رسیده است که نشاندهنده ۴۰% از ارتفاع آب مورد نیاز این بند می باشد.

آب گیری بند سلما اواسط ماه اسد آغاز شد و این بند ۱۰۷ متر ارتفاع دارد و حدود ۶۴۰ میلیون متر مکعب آب ذخیره می کند.

آقای عثمانی همچنان افزود، طبق برنامه ریزی های دولت برق بند دوستی در حوالی نوروز سال آینده خورشیدی به خانه های مردم هدایت می شود.

امر سنها سفیر هندوستان در این دیدار از سرعت کاری “خوب” بند دوستی افغان-هند اطمینان داده گفت کار روی نیروگاه های بند با برنامه ریزی و سرعت بسیار خوب جریان دارد.

سفیر هند گفت ما در جریانیم که دولت افغانستان خواهان گشایش این بند تا آغاز سال آینده خورشیدی می باشد به همین خاطر کار با سرعت خوب در حال جریان است.

محترم داکتر همایون قیومی مشاور وزارت انرژی و آب نیز خواهان ادامه روند کنونی “سرعت کار” گردیده و گفت دولت آماده است تا ماه مارچ سال آینده میلادی شاهد افتتاح این بند باشد.

همزمان با این امر سنها گفت: در تماسی که با جنرال قنسول این کشور در هرات داشته است وی پیام بسیار خوشبینانه ای را از تکامل بند دوستی ارائه کرده است که تا کنون بی سابقه بوده است.

بر اساس هدایت وزیر انرژی و آب قرار شد هیات این وزارت به زودی از بند دوستی دیدن کند و گزارش چگونگی تکامل کار آن را با وزارت شریک سازد.

بند سلما، برای اولین بار در زمان حکومت داود خان طرح ریزی و شروع به کار کرد اما به دلیل آغاز جنگ های داخلی از ساخت باز ماند.

این بار، با کمک های بلاعوض کشور هند، در زمان ریاست جهوری حامد کرزی آغاز شد و بعد از فراز و نشیب های فراوان سرانجام روز گذشته روند آبگیری اش آغاز شد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *