• انتشار: 20 ژانویه 2018
  • ساعت: 16:31
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 25801
پرینت

بنای یادبوی برای تجلیل از شهدای رسانه های افغانستان ساخته می شود

به منظور تجلیل از شهدای رسانه ها و دفاع از آزادی بیان در کشور، سنگ تهداب یک بنای یادبود در منطقه «باغ عمومی» شهر کابل با حضور مقامات و رسانه ها گذاشته شد.

دفتر مرکز رسانه های حکومت در خبرنامه ای نوشته است که سنگ تهداب بنای یادبود از شهدا و قربانیان «آزادی بیان و رسانه‌ها» با حضور مسوولان نهادهای رسانه ا‌یی، روزنامه ‌نگاران و فرهنگیان توسط داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور گذشته شد.

خبرنامه مذکور می افزاید که بنای یادبود از شهدا و قربانیان آزادی بیان و رسانه‌ها به پاس خدمات و دست ‌آوردهای آن‌ها، به هدایت رهبری حکومت وحدت ملی از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ و شهرداری کابل در ساحهٔ پُل باغ عمومی ساخته می‌شود.

آقای عبدالله در این مراسم گفت: “بنای یادبود از شهدای رسانه ‌ها خنجری‌ است در دل‌ تاریک ‌اندیشان و کسانی‌ که می ‌خواستند صدای آزادی بیان را خفه کنند.”

عبدالله افزود که تاریک ‌اندیشان و دشمنان آزادی بیان با دیدن این بنای یادبود، وجدان و روح‌ شان عذاب خواهد دید.

خبرنامه مرکز رسانه های حکومت علاوه می کند که آقای عبدالله به روح شهدای آزادی بیان و رسانه‌ ها به ویژه میرویس جلیل، اجمل نقشبندی، ذکیه ذکی، مهری عزیزی و صمد روحانی کارمندان موبی گروپ و تلویزیون طلوع که دو سال پیش در حمله طالبان شهید شدند، اتحاف دعا کرد و گفت که هرکدام این‌ها یک رسالت بسیار مهم را در تاریخ آزادی بیان کشور انجام داده‌ اند.

رییس اجراییه کشور گفت که حکومت در برخورد با عاملان خشونت علیه رسانه‌ها و خبرنگاران هیچ استثنایی قایل نیست.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که مردم افغانستان راه طولانی را طی کرده و قربانی داده تا آزادی بیان را به عنوان یک حق تسجیل کنند و حال این حق به سلیقه یک شخص و یا گروهی پس گرفته نمی ‌شود.

رییس اجراییه اضافه کرد: “کسانی ‌که صدای انسان و بشر را خفه می‌ کنند، در صفحه سیاه و جهل تاریخ قرار خواهند گرفت و برعکس آنانی ‌که برای حفظ این ارزش‌ ها مبارزه می ‌نمایند، در صفحه روشنایی تاریخ ‌اند.”

او تاکید کرد که در نتیجهٔ قربانی مردم افغانستان در دهه ‌های گذشته و سال‌های پسین، حال آزادی در یک جایگاه مناسب قرار دارد، ولی بی ‌نقص نیست.

رییس اجراییه کشور گفت که مردم افغانستان با خبر و اطلاع‌ ‌رسانی خو کرده اند که اطلاعات در دسترس ‌شان قرار بگیرند و این را حق ‌شان می‌ دانند.

عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور ابراز امیدواری کرد که بنای یادبود از شهدا و قربانیان آزادی بیان به یک محل دایمی برای تجسم و حفظ آزادی بیان تبدیل شود.

او همچنین به رسانه‌ ها اطمینان داد که رهبری حکومت از آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه‌ها حمایت می ‌کند.

سید آقا فاضل سانچارکی معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ و عبدالله حبیب‌ زی شهردار کابل از تکمیل ‌شدن این بنا تا ماه می سال ۲۰۱۹ اطمینان داده و گفتند که این بنای یادبود را یک محل خاص و دیدنی خواهند ساخت.

در این برنامه، نادر نادری، رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، میرویس یاسینی، عضو مجلس، عبدالحمید مبارز، رییس اتحادیۀ ژورنالیستان افغانستان و برخی از اعضای خانواده‌های شهدای آزادی بیان صحبت کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *