• انتشار: 13 سپتامبر 2015
  • ساعت: 13:25
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 2563
پرینت
موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان:

بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی نیاز به بازنگری جدی دارد

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می گوید که بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی دارای کاستی ها و ابهام هایی است که نیاز جدی به بازنگری دارد.

 

محمد یوسف رشید، رئیس اجرایی فیفا امروز (یکشنبه) در یک نشست خبری گفت: “در قسمت قوانین، ساختار و طرزالعمل های انتخاباتی در بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی کمی و کاستی و ابهام وجود دارد.”

آقای رشید افزود، ایجاب می کند که دوباره روی این بسته کار شود و به صورت جدی آسیب شناسی گردد. در آسیب شناسی باید افراد تخصصی تر کار کند.

وی بر این باور است که باید وظایف دارالانشاء، نحوه انتخاب رئیس کمیسیون انتخابات، نحوه فعالیت های دفترهای ولایتی، ترکیب زمانی اعضای کمیسیون و روابط بین دو کمیسیون به صورت دقیق مشخص می شد.

فیفا همچنین تاکید دارد که روی تشکیل کمیته شفافیت، تقسیم بندی حوزه ها، کمیته ی گزینش و روابط بین دو کمیسیون با دفترهای ولایتی از نظر فنی به مکث و تامل بیشتر نیاز است.

رئیس اجرایی نهاد مذکور بر این باور است که بسته پیشنهادی برای کوتاه مدت مشکلی ندارد ولی برای دراز مدت باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

لازم به ذکر است که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی در بسته پیشنهادی خود ذکر کرده بود که این بسته را مشورت بیش از ۳ هزار نفر و نهادهای جامعه مدنی تهیه کرده است.

فیفا اما می گوید که کمیسیون مذکور پیشنهادهایی را از این موسسه دریافت کرد ولی متاسفانه در بسته پیشنهادی به طور دقیق جایگزین نکرده است.

رئیس اجرایی فیفا نیز گفت: قرار بود بعد از تکمیل پیشنهادات و قبل از ارسال به مقام های حکومت وحدت ملی؛ بسته پیشنهادی با نهادهای انتخاباتی شریک شود که این کار نیز متاسفانه صورت نگرفت.

اکنون این گفته ها در حالی از سوی فیفا ایراد می شود که بیش از دو هفته پیش کمیسیون اصلاحات انتخاباتی بسته پیشنهادی خود را به ریاست اجراییه تحویل و ریاست جمهوری هفته قبل طی فرمانی دستور تطبیق آن را داد.

تاکنون اما روند تطبیق بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی آغاز نشده است.

فیفا نیز در این مورد از مقام های حکومت وحدت ملی می خواهد که روی موردهای  تایید شده، اقدامات و برنامه های مشخص تطبیقی و عملیاتی را هر چه زودتر روی دست بگیرد و با هماهنگی کمیسیون اصلاحات زمان برگزاری انتخابات مجلس را مشخص کند.

فیفا پیشنهاد می کند که کمیته ی گزینش باید اسامی متقاضیان را قبل از رسیدن به ریاست جمهوری با مردم شریک سازد و شکایات مردم را مورد بررسی قرار دهد، مشخص شود که گزینش توسط رئیس جمهوری یا کمیته صورت می گیرد.

مشخص کردن مسئولیت ها و پاسخگویی، مشخص کردن حیطه و صلاحیت های کمیسیون و دارالانشاء، شرایط انتخاب اعضای کمیسیون انتخابات و صلاحیت های اعضای کمیسیون شکایات، ارایه گزارش های یک ساله کمیسیون ها به مجلس و رسانه ها، راهکار دقیق برای فهرست رای دهندگان و شیوه انتخاب نامزدان در احزاب سیاسی از پیشنهادهای دیگر این موسسه است.

همچنین فیفا پیشنهاد می کند که تعداد نامزدانی که از سوی احزاب معرفی می شوند مشخص شود، ترکیب قومی و جنسیتی رعایت گردد، مرجع شکایت علیه احزاب معلوم شود، شیوه و مکلفیت های همکاری نهادهای دولتی و غیر دولتی با کمیسیون های انتخاباتی مشخص شود، تضمین های جزایی برای متقلبین و متخلفین مشخص گردد و مشخص شود که کدام مرجع صلاحیت به تعویق افتادن انداختن انتخابات را دارد.

فیفا در مورد تعویق افتادن انتخابات پیشنهاد می کند که قوای سه گانه کشور با رئیس های کمیسیون های انتخاباتی در این مورد پس از مطالعه دقیق تصمیم بگیرند.

گفتنی است که فیفا همچنین پیشنهاد می کند که باید اتهام های علیه مقام های ارشد کمیسیون ها توسط دادگاه عالی بدون در نظر داشت زمان بررسی شود.

بر اساس قانون انتخابات می بایست انتخابات مجلس نمایندگان در ماه سرطان صورت می گرفت ولی به دلیل جنجال های انتخاباتی برگزاری انتخابات به تعویق افتاد.

اکنون با گذشت حدود سه ماه هنوز زمان دقیق برگزاری انتخابات معلوم نیست.

با توجه به پیشنهادهای نهاد فیفا در پیوند به کاستی های بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی ممکن است که انتخابات مجلس به زودی برگزار نشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *