• انتشار: 17 سپتامبر 2018
  • ساعت: 16:05
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 29303
پرینت
دکتر عبدالله عبدالله

بستن درهای کمیسیون انتخابات غیر قانونی است

رییس اجراییه دولت وحدت ملی می گوید که خواسته‌ها و پیشنهادهای احزاب سیاسی در زمینه تأمین شفافیت و اصلاحات در روند انتخابات قابل بحث است؛ اما بستن درهای کمیسیون انتخابات غیر قانونی است.

آقای عبدالله که امروز دوشنبه در نشست شورای وزیران سخن می‌گفت، تاکید کرد که بستن درهای کمیسیون انتخابات توسط احزاب سیاسی هیچ کمکی به تأمین شفافیت انتخابات نمی‌کند.
آقای عبدالله افزود همه‌ مردم افغانستان به شمول احزاب، خواهان شفافیت در انتخاباب هستند؛ اما مانع شدن روندانتخابات، نمی‌تواند راه حلی منطقی باشد.

او گفت: دولت افغانستان پیشنهادهای احزاب را برای تأمین یک انتخابات شفاف بپذیرد. رییس اجرایی تاکید کرد: «سیستتم انگشت نگاری که یکی از خواسته‌های احزاب بوده برای برگزاری یک انتخابات شفاف است از سوی دولت پذیرفته شده و کار در مورد چگونگی استفاده از آن جریان دارد.»

از سوی دیگر، آقای عبدالله می‌گوید که کمیسیون انتخابات نیز مسؤولیت دارد که با حفظ استقلال گفتگو و تبادل نظر را با جامعه مدنی و احزاب ادامه دهد. وی افزود شفافیت انتخابات تنها خواست چند حزب نیست؛ بلکه خواست همه مردم افغانستان است.

پیشتر ائتلاف بزرگ ملی که متشکل از ۳۵ حزب و نهاد سیاسی است، در چند ولایت، اقدام به بستن دفاتر کمیسیون انتخابات کرده بود که با واکنش تند دولت و کمیسیون انتخابات مواجه شد.

کمیسیون مستقل انتخابات هشدار داد که مسؤولیت تأخیر در انتخابات بر عهده کسانی است که اجازه نمی دهند دفاتر نمایندگی این نهاد در ولایات به کار خود ادامه دهند.

دیروز همچنین اشرف غنی و عبدالله عبدالله؛ رهبران حکومت، در پغمان به دیدار عبدالرب رسول سیاف؛ از رهبران جهادی و عضو اصلی شورا حراست و ثبات رفتند که از جریان های متحد ائتلاف بزرگ ملی است. در دیدار رئیس‌جمهور و ریاست اجرائیه افغانستان با عبدالرسول سیاف، موضوعات سیاسی و امنیتی این کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *