• انتشار: 14 آوریل 2019
  • ساعت: 14:19
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33691
پرینت

بزرگترین هواپیمای پهن پیکر جهان به پرواز در آمد

بزرگترین و نخستین هواپیمای پهن پیکر جهان که با ۶ موتور نصب شده بر روی یک بدنه دوقلو کار می کند، با موفقیت به پرواز در آمد.

این هواپیما روز گذشته (شنبه) نخستین پرواز آزمایشی خود را در منطقه بیابانی «موهاوی» در ایالت کالیفرنیای آمریکا انجام داد.
این هواپیما ساخت شرکت «استراتولانچ سیستمز» است که «پل آلن» یکی از بنیانگذاران مایکروسافت آن را تاسیس کرد و با ساخت چنین هواپیماهایی به بازار خصوصی فضایی به عنوانبازاری سودآور گام می گذارد. 
به گزارش خبرگزاری رویترز، این هواپیمای کامپوزیت – کربنی سفید رنگ موسوم به ‘آر او سی’ (ROC) دو بال به طول یک زمین فوتبال در آمریکا دارد و در اولین پرواز آزمایشی خود به مدت بیش از دو ساعت در ارتفاع بالا به پرواز در آمد و بعد در بندر هوافضای موهاوی به سلامت در میان صدها نفر از جمعیتی که در حال تشویق بودند، به زمین نشست.
طراحی این هواپیما بگونه ای است که قادر به پرتاب موشک و نیز فضاپیما تا وزن ۵۰۰ هزار پوند از ارتفاع ۳۵ بلند است و از سوی شرکتی ساخته شده که بدنبال تسهیل اعزام ماهواره ها به فضا است.
آلن که به همراه «بیل گیتس» در سال ۱۹۷۵ مایکروسافت را بنا نهاد در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که شرکت «استراتولانچ سیستمز» را با هزینه شخصی تاسیس کرده است.
این شرکت که بدنبال ساخت وسایلی است که قادر به قرار دادن ماهواره ها در مدار است، با دیگر شرکت های آمریکایی از جمله «اسپیس ایکس» و شرکت «ائتلاف و راه اندازی» ارائه‌ دهنده خدمات پرتاب و راه‌اندازی فضاپیما عنوان یک سرمایه‌گذاری مشترک بین سیستم‌های فضایی لاکهید مارتین و بوئینگ رقابت می کند. 
«استراتولانچ» اعلام کرده که قصد دارد نخسین موشک خود را از این هواپیمای بزرگ در سال ۲۰۲۰ پرتاب کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *