• انتشار: 28 دسامبر 2015
  • ساعت: 22:35
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5566
پرینت
کمیسیون حقوق بشر:

“بریده شدن سر افراد در ننگرهار خلاف قوانین حقوق بشر است”

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز دوشنبه طی خبرنامه ای سر بریدن چندین تن را در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار محکوم کرد.

این کمیسون پس از آنکه برخی محافظان ظاهر قدیر معاون اول مجلس نمایندگان در یک اقدامی تلافی جویانه سر چهار عضو گروه داعش را در ولسوالی اچین سر بریدند این عمل را شدیدا محکوم کرد.

این کمیسیون در خبرنامه خود که امروز دوشنبه به دسترس رسانه ها قرار گرفته این اقدام محافظان ظاهر قدیر را برگزاری دادگاه صحرایی عنوان کرده و آن را مورد نکوهش خود قرار داده است.

این کمیسیون با ابراز نگرانی از افزایش ناامنی ها و خشونت ها در کشور گفت که اخیرا گزارش هایی می رسد که نشان می دهد مخالفین مسلح و برخی گروه های مسلح غیر مسئول دست به کشتار با خشن ترین شیوه ها می زنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تأمین امنیت و مصونیت شهروندان کشور، بررسی و کشف جرایم، تعقیب و بازداشت مجرمین، تثبیت و تعیین مجازات و صدور حکم های قضایی را صلاحیت انحصاری دستگاه عدلی و قضایی مشروع و ادارات ذیصلاح قانونی دولت میداند.

این کمیسیون همچنین در خبرنامه خود می افزاید که حق حیات و زندگی افراد، بدون موجب قانونی و بدون طی نمودن مراحل قانونی و اصول محاکمات عادلانه مجاز نبوده و اعدام‌های خودسرانه مردود می‌باشد.

این کمیسیون می گوید تنها وجه تمایزی که میان نهادهای قانونی و نظام مند کشور با نیروهای مخالف مسلح دولت وجود دارد این است که نیروهای امنیتی کشور خارج از چارچوب قانون عمل نمی کنند.

همچنین این کمیسیون تصریح می کند که اگر چنین خشونت هایی از هر جناحی که صورت بگیرد نقض آشکار حقوق بشر می باشد و دولت افغانستان موظف است تا این چنین موارد را پیگیری کرده و متخطیان را نیز مورد پیگرد قانونی خود قرار دهد.

در همین حال برخی اعضای مجلس نمایندگان نیز با انتقاد از رویداد اخیر این اقدام را غیرمسئولانه عنوان کردند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *