• انتشار: 4 آگوست 2015
  • ساعت: 15:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 1424
پرینت
فعالان جامعه مدنی:

برگزاری مراسم برای ملا عمر، حمایت از جنایت است

جمعی از فعالان جامعه مدنی می گویند، برگزاری مراسم سوگواری برای ملا عمر، رهبر گروه طالبان، حمایت از جنایت است و حامیان آن مجرم هستند.

عزیز الله رفیعی، فعال جامعه مدنی، امروز (سه شنبه) در نشستی به رسانه ها گفت که هیچ انسان نوع دوست و وطن پرستی از جنایت کار حمایت نمی کند و کسانی که این کار را کرده اند مجرم هستند.

آقای رفیعی افزود، دولت باید حامیان جنایت کار را مورد پیگرد خود قرار دهد.

این فعالان اظهار کردند، برگزاری مراسم سوگواری برای رهبر گروه طالبان نوعی بی اعتنایی به خون هزاران شهید و معلول کشور است که توسط این گروه رقم خورده است.

عبدالله احمدی، عضو دیگر جامعه مدنی افزود، براساس گزارش سازمان ملل متحد، در درگیری های سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ حدود ۵۰ هزار نفر کشته و زخمی شده اند که ۷۲ درصد آن توسط گروه طالبان صورت گرفته است.

آقای احمدی گفت: سالهاست که فرزندان این سرزمین برای دفاع از وطن می جنگند و خانواده های زیادی نیز عزیزانشان را از دست داده اند که برگزاری مراسم سوگواری برای عاملان جنایت از هر طرفی که باشد حمایت از طالبان و جنایتشان است.

وی افزود این کار می تواند اعتماد نیم بند مردم به نظام را از بین ببرد و انگیزه جنگ با تروریسم را در میان سربازان کشور کاهش دهد.

فعالان جامعه مدنی برگزاری مراسم سوگواری را ایجاد ستون پنجم در داخل نظام عنوان کردند و از سران حکومت وحدت ملی خواستند که هوشیارانه در مقابل چنین اعمالی ایستادگی کنند و عاملانش را شناسایی، مجازات و به مردم معرفی کنند.

آنان طی قطعنامه ای از دولت خواستند موقف خود را مشخص کند که حامی طالبان است یا نیروهای امنیتی و مردم افغانستان؟ و سیاست خود را نیز در قبال طالبان روشن کند.

فعالان جامعه مدنی از دولت به خاطر ممانعت از برگزاری مراسم سوگواری، سپاسگزاری کردند و خواهان پیگرد عاملان برگزار کننده این مراسم ها شدند همچنین خواستار این شدند که هر نوع تبلیغ به حمایت از طالبان جرم پنداشته شود.

از سازمان ملل متحد نیز خواستند که گروه طالبان را با توجه به جنایاتی که انجام داده است در لیست سیاه خود قرار دهد.

شورای عالی صلح طرف منازعه است

عبدالله احمدی می گوید که شرکت سران شورای عالی صلح نشان می دهد که این شورا مذاکره کننده صلح دولت نیست بلکه طرف منازعه با دولت است.

آقای احمدی افزود، شورای عالی صلح براساس لایحه کاری، در این مدت موفق نبوده است و برگزاری مراسم هایشان نیز نشان می دهد که طرفدار طالبان هست.

فعالان جامعه مدنی بر این باورند که نباید صلح به ارزش معامله خون هزاران شهید و معیوب وطن باشد.

چند روز پیش مراسم سوگواری برای رهبر گروه طالبان در کابل برگزار شد که برخی از سران شورای عالی صلح در این مراسم شرکت داشتند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *