• انتشار: ۳۰ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۶:۱۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 26562
پرینت
جمعیت اسلامی:

برکناری والی سمنگان غیرموجه و خلاف توافقنامه تشکیل دولت است

حزب جمعیت اسلامی افغانستان در واکنش به تصمیم ریاست جمهوری برای برکناری عبدالکریم خدام از سمت ولایت سمنگان گفته است که این اقدام غیرموجه و خلاف توافق نامه تشکیل دولت وحدت ملی است.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان که آقای عطا محمد نور ریاست اجرایی آن را بر عهده دارد، در واکنش به تصمیم ریاست جمهوری برای برکناری عبدالکریم خدام از سمت ولایت سمنگان گفته است که این اقدام دولت «غیرموجه»، گامی برای افزایش تنش های داخلی و خلاف توافق نامه تشکیل دولت وحدت ملی می باشد.

اداره مستقل ارگان های محل دو روز پیش با نشر اعلامیه ای خبر از برکناری آقای عبدالکریم خدام از سمت ولایت سمنگان و جانشینی عبدالطیف ابراهیمی برای این سمت داد. در این اعلامیه همچنین خبر از تغییرات در سطح رهبری چهار ولایت دیگر هم داده شده بود.

آقای عبدالکریم خدام که عضویت حزب جمعیت اسلامی افغانستان را دارد و از قومیت ترکمن می باشد، یک روز پس از این تصمیم ریاست جمهوری با اشتراک در یک کنفرانس خبری مخالفت خود را با آن اعلام کرد.

آقای خدام گفت که رهبری ولایت سمنگان مطابق با توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی به او داده شده و این اقدام ارگ خلاف موافقت نامه سیاسی است.

وی علاوه کرد که تا زمان تصمیم گیری های لازم از سوی رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان او و معاونش به کار خود در ولایت سمنگان ادامه می دهد.

جمعیت اسلامی افغانستان نیز امروز با نشر بیانیه ای مخالفت خود را با این اقدام ریاست جمهوری اعلام کرد و آن را اقدامی «موجه»، افزایش دهنده تنش های داخلی، تک روانه و خلاف موافقت نامه سیاسی تشکیل دولت وحدت ملی عنوان کرد.

حزب جمعیت اسلامی همچنین در بیانیه اش افزوده است که دولت بر خلاف مواد دیگر موافقت نامه تشکیل دولت وحدت ملی به شمول اقدامات انحصارگرایانه و جنجال آفرین پیش می رود که این اقدام کشور را به سوی بحران پیش خواهد برد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *