• انتشار: 6 آگوست 2016
  • ساعت: 17:25
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 11969
پرینت

برنامۀ پنج ساله تطبیق راهکار برای مدیریت امور مالی عامه افتتاح شد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری برنامۀ ” تطبیق راهکار برای مدیریت امور مالی عامه–آغاز پلان قابل تجدید پنج ساله” را رسماً در ارگ ریاست جمهوری افتتاح کرد.

ارگ با انتشار خبرنامه ای به نقل از رئیس جمهوری گفته که این پلان پس از بحث با تمام ریاست‌ها و ادارات ترتیب شده است.

این برنامه امروز ظهر افتتاح شده و آقای غنی گفته که حکومت از زمان آغاز کارش، تلاش ورزیده تا اصلاحات لازم را در ادارات بوجود آورد و دراین راستا همچنان قدم به قدم به پیش خواهد رفت.

وی علاوه کرد که این برنامه ضرورت به سرمایه‌گذاری دارد، که تا ۵ سال آینده ۲۰ میلیون دالر روی ظرفیت وزارت مالیه سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد.

رئیس جمهور علاوه کرد، در شرایط بسیار دشوار ۲۲ درصد عواید حکومت افزایش یافت و این عواید می‌تواند دو برابر گردد.

رئیس جمهور گفت که مردم خواهان افزایش شفافیت و حسابدهی می‌باشند و باید همه همگام برای ایجاد یک نظام پاسخگو قدم برداریم. وی افزود که بدون داشتن عواید پایدار نمی‌توانیم به هدف نهایی ما که خودکفایی افغانستان است، دست یابیم.

رئیس جمهور افزود که اصلاحات در تمام ادارات دولتی ضروری است و منحصر به یک اداره نمی‌باشد.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی با تأکید گفت که دولت نقش تسهیل کننده و عرضه خدمات را به مردم دارد، و همه ادارات در این راستا مسؤولیت دارند.

رئیس جمهور تصریح نمود که پروژه‌ها باید در چارچوب پلان‌های منظم تطبیقی درآیند و باید از پروژه‌های کوچک آغاز نماییم. او افزود که مردم از پروژه‌های بزرگ اقتصادی حمایت می‌کنند، زیرا می‌دانند که افغانستان به مؤقعیت سرمایه‌گذاری در منطقه مبدل می‌شود و کمک‌های بین‌المللی وسیلۀ تحرک اقتصاد پایدار داخلی خواهد شد.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه در خصوص مدیریت مالی عامه به اشتراک کنند‌گان معلومات ارائه کرده، گفت که بر اساس وعدۀ حکومت در کنفرانس لندن، این پلان ترتیب گردیده تا مردم اطمینان حاصل کنند که پول بیت‌المال نزد حکومت مصؤون می‌ماند.

وزیر مالیه گفت، براساس این برنامه، حکومت اصلاحات را از وزارت مالیه آغاز و به تمام وزارت خانه‌ها گسترش می‌دهد.

وی افزود، پلان مذکور مشخص می‌سازد که چگونه سیستم مالی تنظیم گردیده و از منابع و امکانات بگونۀ مؤثر و مفید آن استفاده شود.

وزیر مالیه اضافه کرد که این پلان جزء پلان بزرگ چارچوب انکشاف ملی حکومت می‌باشد که با سکتور خصوصی، جامعه مدنی و شرکای بین‌المللی شریک شده و در نشست بروکسل ارائه خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *