• انتشار: 3 سپتامبر 2016
  • ساعت: 09:54
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12930
پرینت

برنامه جهانی غذا: ۴۰ درصد مردم افغانستان با کمبود مواد غذایی مواجه اند

برنامه جهانی غذا (WFP) وابسته به سازمان ملل اعلام کرد که بر اساس ارزیابی این نهاد حدود ۴۰ درصد از مردم افغانستان که شامل ۱۱.۳ میلیون نفر می‌شوند، با کمبود مواد غذایی مواجه هستند. سال گذشته این رقم ۷ میلیون تن بود.

به نقل از بی بی سی، این نهاد افزوده که حدود ۴۰ درصد کودکان نیز در افغانستان دچار سوء تغذیه مزمن هستند.

خانم آرثین کازین، رئیس بخش اجرایی این نهاد در پایان سفر چهار روزه خود در کشور اعلام کرد که این نهاد به حدود ۲ میلیون افغان که به عدم مصونیت غذایی دچار بودند، کمک نقدی و غذایی کرده است.

او افزود که برای کمک به ۱.۶ میلیون نفر دیگر در افغانستان این نهاد تا پایان سال جاری میلادی نیاز به ۵۰ میلیون دلار دارد تا روند فعالیت این نهاد در طول زمستان متوقف نشود.

او افزود که در کنار سایر چالش‌ها که در افغانستان وجود دارد رسیدگی به نیازهای عاجل بیجاشدگان اخیر یکی از اولویت‌های این نهاد است.

سه روز پیش، رئیس جمهوری، در دیدارش با ارثین کازین، مسؤول اجرایی برنامۀ جهانی غذا گفته بود که برنامه های غذایی سازمان ملل متحد موثر نبوده است و باید روی محصولات کشاورزان تمرکز شود.

او از این نهاد خواسته بود که به جای کمک به نیازمندان، کشاورزان را تقویت و پشتیبانی کند تا آنان تشویق به تولید شود.

در همین حال رودا کابانا، معاون دفتر برنامه جهانی غذا در افغانستان نیز گفت که این نهاد در ده درصد مناطق تحت پوشش به دلیل جنگ، فعالیتش را به حالت تعلیق درآورده‌ است.

او گفت که این مناطق در ولایت‌های هرات، پکتیکا، غور، هلمند، ارزگان و ولسوالی وردوج در بدخشان است.

برنامه جهانی غذا از ۱۹۶۳ تا حال در افغانستان فعالیت دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *