• انتشار: ۱۳ عقرب ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۱:۴۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 15064
پرینت

برخی زندانیان افغان «گوانتانامو» براساس شایعات در آنجا زندانی شده اند

براساس گزارش تازه ای که امروز (پنجشنبه) منتشر شد، برخی از زندانیان افغان در زندان گوانتانامو تنها براساس شایعات و اتهاماتی مبهم که مملو از خطای اسنادی می باشند، در آنجا زندانی شده اند.

یک نهاد بین المللی تحقیقاتی افغانستان در گزارشی امروز (پنجشنبه) نوشته است که آمریکا ۸ تبعه افغانستان را تنها براساس شایعات و اتهامات مبهم که مملو از خطای اسنادی هستند، در زندان گوانتانامو زندانی کرده است.

شبکه تحلیلگران افغانستان در یک گزارش ۶۶ صفحه ای نوشته است که بررسی ها و خوانش بسیاری از اسناد نظامی و دادگاهی آمریکا علیه این هشت تبعه افغانستان، حاکی از آنست که تمامی اتهامات علیه آنها اتهاماتی عجیب و غریب، مبهم، مملو از شایعات، شواهد سری و مخفی، بدفهمی از ترجمه، خطای حقیقت و اعترافاتی که تحت شرایط اجبار و شکنجه دریافت شده است، می باشند.

براساس این گزارش، مقامات نظامی آمریکا نتوانسته اند اسناد واقعی و کافی علیه ادعاهایشان برای زندانی کردن این ۸ تبعه افغانستان ارائه کنند. ۵ تن از این هشت نفر در بازداشتگاه زندان گوانتانامو بسر می برند.

خانم کیت کلارک گردآورنده این گزارش می گوید “هیچ یک از این هشت تبعه افغانستان که در زندان گوانتانامو بسر می برند، در میدان نبرد دستگیر نشده اند.”

خانم کلارک می افزاید “شش تن از این هشت نفر توسط نیروهای افغانستانی و پاکستانی به مقامات آمریکایی تحویل داده شدند، و دو تن دیگر نیز توسط اطلاعات رسیده از منبعی نامعلوم دستگیر شدند.”

وی علاوه می کند که اساس بازداشت تمامی این هشت نفر اطلاعاتی بوده، و این اطلاعات نیز بسیار ضعیف و نخ نما هستند.

لازم به ذکر است که اتباع افغانستان بیشترین تعداد را در زندان گوانتانامو نسبت به دیگر اتباع کشورها دارند. از میان ۷۸۱ زندانی این زندان، ۲۲۰ تن از اتباع افغانستان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *