• انتشار: 4 می 2017
  • ساعت: 14:23
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20596
پرینت

برای نخستین بار خدمات انترنتی ۴G در کابل راه اندازی شد

یک شرکت خصوصی مخابراتی، برای اولین بار خدمات اینترنتی نسل چهارم /  (۴G –LTE) را برای مشتریانش در شهر کابل راه اندازی کرد.

مسوولان این شرکت می‌گویند که خدمات ۴G افغان‌بیسیم ‌هم‌اکنون در ۵۰ سایت –ساحه- شهرکابل فعال بوده و به‌زودی ۱۱۰ سایت/ساحه دیگر را نیز در این شهر تحت پوشش ۴G قرار خواهد گرفت.

امین رامین، مسوول عمومی شرکت مخابراتی افغان‌بیسیم، امروز (پنجشنبه) حین راه‌اندازی خدمات نسل چهارم انترنت در ۵۰ ساحه شهر کابل، گفت که مشتریان افغان‌بیسیم از سرعت اوسط انترنت ۷۲ میگابایت در ثانیه مستفید خواهند شد.

آقای رامین، تصریح کرد که به زودی علاوه بر کل کابل؛ سایر ولایت های کشور نیز از خدمات اینترنتی نسل چهارم  (۴G –LTE) مستفید خواهند شد.

براساس گفته‌های رامین، با وجود اینکه تکنالوژی ۴G از سرعت بیشتر نسبت به تکنالوژی ۳G برخوردار است؛ اما قیمت نازلتری را برای مشتریان چارچ خواهد کرد.

به مسئولان شرکت، فراهم آوری خدمات  نسل سوم یا ۳G  حدود ۳٫۵ میلیارد افغانی برای شرکت هزینه در برگرفته بود.

رامین اضافه کرد؛ در شرایطی که دیگر شرکت‌ها سرمایه‌گذاری خود در افغانستان را کاهش می‌دهد؛ اما این شرکت به سرمایه‌گذاری های خود افزایش داده‌است تا بهترین‌ها را برای مشتریان خود فراهم سازد.

نجیب‌الله عزیزی، رئیس اداره اترا نیز هنگام افتتاح این تکنالوژی، آن را یک دست‌آورد برای توسعه خدمات خواند و افزود که مردم افغانستان هم‌ردیف با کشور‌های پیشرفته جهان از این تکنالوژی مستفید می‌شوند.

آقای عزیزی ابراز امیدواری کرد که سایر شرکت‌های مخابراتی نیز با الگو گیری از افغان‌بیسیم خدمات تکنالوژی ۴G را برای مشتریان خود ارایه کنند.

او اما تاکید کرد که تمام شرکت‌های مخابراتی مکلف ‌اند تا به‌زودی پالیسی‌های لازم را در مورد مصوونیت حریم خصوصی مشتریان خود و مصوونیت مراسلات و مکاتبات شان، تدوین و در اختیار اداره اترا قرار دهند.

عزیزی از مصوون بودن حریم خصوصی مشتریان شرکت‌های مخابراتی اطمینان داد و گفت که تاکنون هیچ شهروندی از ناامنی حریم خصوصی خود به‌آنان گزارش نداده‌اند.

او تاکید کرد که قوانین سایبری نیز از سوی اداره اترا نهایی شده و در آینده نزدیک برای تصویب به پارلمان کشور فرستاده خواهد شد.

صنعت ارتباطات و مخابرات در ۱۵ سال گذشته رشد چشمگیر و بی سابقه‌ی در کشور داشته و در شرایطی که همسایه‌های افغانستان در آرزوی ۳G به سر می‌برند افغانستان پس از جنگ به خدمات۴G دسترسی پیدا می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *