• انتشار: 6 آگوست 2015
  • ساعت: 12:51
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1503
پرینت
کمیسیون اصلاحات انتخاباتی:

برای تصمیم گیری نهایی با مردم مشورت می شود

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی برای بررسی و اصلاح قانون انتخابات با حقوق دانان، نهادهای انتخاباتی و مردم در یک هفته گذشته گفت و گوهایی کرده است و مردم نیز خواهان شفافیت شده اند.

شاه سطان حسین عاکفی، رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی امروز (پنجشنبه) در نشستی به رسانه ها گفت: در یک هفته گذشته، اعضای کمیسیون به هفت زون اصلی کشور سفر کردند و با مردم گفت و گوهایی نیز داشته اند.

گفته می شود در این سفرها، اعضای این کمیسیون با ۱۵۰۰ نفر تبادل نظر کرده اند.

آقای عاکفی اظهار کرد، در گفت و گوهایی که با مردم داشتیم آنان خواهان شفافیت در روند انتخابات، بیشتر شدن حوزه های انتخاباتی، افزایش سهم زنان، کاهش هزینه های برگزاری انتخابات و مشخص شدن جرایم تخلف و تقلب های انتخاباتی شدند.

بدین منظور، کمیسیون اصلاحات انتخاباتی امروز نیز با جمعی از حقوق دانان کشور جلسه مشورتی برگزار کرد.

همچنین گل احمد مددزی، معاون مجتمع حقوق دانان افغانستان در این خصوص گفت، مشکلات انتخابات به قوانین مربوط به انتخابات بستگی دارد و ایجاد قانون مشکلات را رفع خواهد کرد.

آقای مددزی همچنین اضافه کرد در قانون انتخابات باید جریمه های تخلف و تقلب های انتخاباتی مشخص شود.

عبدالکبیر رنجبر، حقوق دان و عضو پیشین مجلس نمایندگان نیز می گوید باید در محتوای قانون و شیوه های رای دهی در انتخابات، تغییراتی اساسی به وجود آید.

در ادامه رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی می گوید که کمیسیون نظرات تمامی حقوقدانان، نهادهای انتخاباتی و مردم را جمع آوری می کند و نتیجه آن را در آخرین روزهای کاری این کمیسیون اعلام می کند.

لازم به ذکر است که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی حدود سه هفته پیش طی فرمانی از سوی رئیس جمهور با ۱۵ عضو شکل گرفت و شروع به کار کرد.

این کمیسیون قرار است در مدت سه ماه پیشنهادات کافی برای اصلاح قانون انتخابات جمع آوری کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *