• انتشار: 19 فوریه 2019
  • ساعت: 16:49
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32508
پرینت
کاروان «صلح خواهان هلمندی» خطاب به دولت و طالبان؛

برادر کشی و جنگ را متوقف کنید

کاروان صلح خواهان هلمندی با برپایی یک تظاهرات گسترده در ولایت کنر خطاب به دولت و طالبان از آنها خواستند جنگ و برادر کشی را متوقف کنند.

 

 آنها از دولت و طالبان خواستند با اعلام آتش‌بس زمینه رسیدن به یک صلح پایدار در افغانستان را فراهم سازند.

معترضین این تظاهرات بزرگ از دولت خواستند پروسه صلح را با سرعت بیشتری دنبال کند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات از دو طرف جنگ خواستند یک آتش‌بس اعلام کنند.

قابل ذکر است سنگ بنای کاروان صلح خواهان هلمند در ماه مارچ سال گذشته و به دنبال یک حمله انتحاری نزدیک یک استادیوم ورزشی در لشکرگاه گذاشته شد.

پس از این حمله انتحاری، تعداد اندکی در اعتراض به ناامنی‌های روز افزون در لشکرگاه دست به اعتراض زدند و یک ماه بعد یک گروه هشت نفره از معترضین با پای پیاده روانه کابل شدند. این جمع اندک پس از عبور از قریه‌ها و شهرهای مختلف و دیدار با بزرگان قومی و مسئولان محلی بزرگ و بزرگ‌تر شد و در طی سی‌وهشت روز به صد نفر رسید.

کاروان صلح خواهان هلمند در هجده جون سال گذشته به کابل رسید و خواسته‌های خود مبنی بر اعلام آتش‌بس و صلح را به دولت کابل و طالبان پیشکش کرد.  

این گروه سه روز به طالبان فرصت داد که به خواسته آنان پاسخ دهد.

کاروان صلح خواهان هلمند در ادامه با برپایی تظاهرات مسالمت‌آمیز در مقابل سفارت خانه‌های خارجی در کابل به کار خود ادامه داد.

مهلت سه روزه به طالبان بدون هیچ پاسخی به پایان رسید و کاروان صلح خواهان هلمندی با جمع شدن در مقابل دفتر یوناما(سازمان ملل) در کابل به مدت سه روز یک بار دیگر خواسته خود مبنی بر استقرار صلح را مطرح کردند.

این کاروان در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل از او خواستند نسبت به پایان جنگ در افغانستان بی‌تفاوت باقی نماند.

مقصد بعدی کاروان صلح خواهان هلمند سفارت امریکا در کابل بود، جائیکه آنها نه روز به نشانه اعتراض روی زمین نشستند.

معترضین هلمندی نامه‌ای به مردم امریکا نوشتند و از شهروندان امریکایی خواستند برای پایان جنگ در افغانستان به دولت امریکا فشار وارد نمایند.

کاروان صلح خواهان هلمندی که از اقشار مختلف مردم به شمول دانشجویان، ورزشکاران و دهقانان تشکیل شده بود و از هفده تا شصت و پنچ سال سن داشتند در ادامه اجتماع اعتراضی خود در مقابل سفارت‌های هند، ایران، روسیه، بریتانیا و دفتر اتحادیه اروپا در کابل را برگزار کردند.

اعضای این حرکت صلح خواهانه از متحدین افغانستان خواستند فشارهای خود به پاکستان برای قطع مداخله در امور داخلی افغانستان را افزایش دهند.

کاروان صلح خواهان هلمند در حالی تظاهرات امروز خود در  ولایت کنر را راه اندازی نموده که مذاکرات صلح افغانستان با طالبان اکنون جدی‌تر از گذشته توسط امریکا، دولت افغانستان و برخی کشورهای منطقه دنبال می‌شود.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، اکنون درچارچوب پنجمین سفر زنجیره‌ای خود در مورد صلح افغانستان، در کابل به سر می‌برد و قرار است هفته‌ آینده برای پنجمین بار با نمایندگان طالبان در دوحه دیدار و گفت‌وگو کند.

در دیدار قبلی خلیل‌زاد با طالبان  دو طرف روی برخی اصول اساسی از جمله خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و قطع ارتباط طالبان با القاعده به توافقاتی رسیدند.

در دیدار هفته آینده امریکا و طالبان قرار است روی چگونگی عملی ساختن توافقات قبلی بحث و گفت وگو شود.  

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *