• انتشار: ۵ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۷:۵۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27808
پرینت

با وجود دو پله رشد، افغانستان همچنان کشوری مرگبار برای خبرنگاران است

سازمان خبرنگاران بدون مرز در تازه ترین گزارش خود گفته است که افغانستان با وجود دو پله رشد در بخش آزادی مطبوعات، همچنان کشوری خطرناک و مرگبار برای خبرنگاران محسوب می گردد.

سازمان خبرنگاران بدون مرز در گزارش تازه ای، از میان ۱۸۰ کشور، افغانستان را در رتبه ۱۱۸ جهان از لحاظ آزادی مطبوعات قرار داده است.

براساس گزارش این سازمان، کوریای شمالی همچنان در آخر این فهرست بدترین وضعیت آزادی مطبوعات را دارد، و کشور ناروی نیز با حفظ موقعیت سال گذشته خود، بهترین وضعیت آزادی مطبوعات را در دنیا دارد.

همزمان با گزارش این سازمان در مورد وضعیت آزادی مطبوعات در افغانستان، «عبدالمنان ارغند» خبرنگار تلویزیون کابل نیوز در ولایت کندهار از سوی افراد ناشناسی به قتل رسید.

سازمان خبرنگاران بدون مرز علاوه می کند که در برخی کشورها، خبرنگاران و کارمندان رسانه ها با تهدیدها و فشارهایی از سوی رهبران سیاسی آن کشورها مواجه هستند.

به گفته ی این سازمان، برخی از این رهبران، رسانه ها را به چشم یکی از ستون های دموکراسی در جامعه نمی بینند، بلکه آن ها را یک رقیب برای خود می پندارند و آشکارا نفرت شان را علیه رسانه ها بیان می کنند.

گزارشگران بدون مرز می افزاید که «از هفت شاخص رده ‌بندی، دست کم در چهار مورد هر چند کم به شمول کثرت ‌گرایی، چارچوب‌های حقوقی و قانونی، زیرساخت‌ها و استقلال رسانه‌ها، افغانستان پیشرفت داشته است.»

سازمان گزارشگران بدون مرز تأکید کرده است که با وجود تهدید و بدترشدن وضعیت امنیتی، خبرنگاران افغانستان در دفاع از «حقوق، کثرت‌گرایی و استقلال خود» پایداری تحسین برانگیزی دارند.

همسایه های افغانستان هر یک پاکستان، تاجیکستان و ایران با قرار گرفتن در جایگاه های ۱۳۹، ۱۴۹ و ۱۶۳ در وضعیت بدتری نسبت به افغانستان قرار دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *